EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-08-2020 23:50   Güncelleme : 10-08-2020 09:25

10 Ağustos dolar kaç TL oldu

10 Ağustos 2020 dolar kuru ne kadar olduğu vatandaşlar tarafından merak edilirken, ekonomistler döviz kurlarındaki son durum ve hareketliliği açıklandı.

10 Ağustos dolar kaç TL oldu

Covid-19 salgını nedeniyle etkilenen küresel piyasalar, döviz kurlarının değişmesine neden oldu. Amerikan doları kaç TL olduğu merak konusu olurken, 10 Ağustos 2020 tarihinde dolar kurundaki hareketlilik ekonomistler tarafından paylaşıldı.

Dolar yükselişe geçti
Dolar, ABD ile Çin arasında artan gerilimin yatırımcıları temkinli davranmaya sevk etmesine paralel olarak başlıca para birimleri karşısında dip seviyelerden toparlanmaya çalışırken TL tarafındaki dikey hareket sürüyor. Yeni haftaya Ağustos 2018'deki seyrini hatırlatan seviyelerde başladı. Kurban bayramı sonra yeni normalleşme süreci devam ederken aynı zamanda altın da yakından izleniyor. Ekonomi üzerine paylaşılan en önemli verilerden ise Temmuz ayı enflasyonunun açıklanması oldu. Buna göre enflasyonda 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,58, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,76 artış gerçekleşti. Aynı zamanda veri gündeminde ABD'nin fabrika siparişleri verisinin öne çıktığını belirten analistler, yurt içinde tahminlerin altında gelen enflasyon verisinin Türk lirası varlıkları destekleyeceğini söyledi. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan ve görüşmeleri devam eden 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi ile ABD ve Çin arasında artan gerilime ilişkin gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu bildirdi.

Dolar yine 7 TL’nin üzerine çıktı
Dolar kuru, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 7,29 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne dikey seviyeden başladı. 10 Ağustos itibari ile yeni güne yükselişe geçerek başlayan dolar kuru 7,30 TL’den işlem görüyor. Euro ise, 8,63 TL’den alıcı buluyor.