GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-03-2021 08:18   Güncelleme : 05-03-2021 08:18

11 Şehidimizin olduğu Kaza Kırımı Ne Demek ?

11 Askerimizin şehit olmasına neden olan kazanın sebebi olarak gösterilen “Kaza kırımı” ifadesi ne anlama geliyor. “Kaza Kırıma Uğradı” ne demek ?

11 Şehidimizin olduğu Kaza Kırımı Ne Demek ?

TRKayseri - Bingöl'den havalanan ve Bitlis Tatvan'da düşerek 11 askerimizin şehit olmasına neden olan kazada kullanılan “kaza kırım” yada “kaza kırıma uğradı” ifadeleri 11 askerimizin şehit olduğu kazaya damgasını vurdu.

KAZA KIRIM NEDİR?
Sektörde, bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselere denir.

KIRIMA UĞRAMAK NE DEMEK?
Helikopterin tekrar onarılmasına müsaade edecek düzeyde hasar görmesidir. Bu tarz olaylarda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybının olması durumunda olay 'kırım' değil 'kaza' şeklinde ifade edilir.

UÇAKTA KIRIM NEDİR?
Uçağın kırıma uğraması da donanımın geri döndürülebilir hasara uğraması anlamına gelir. Uçağın kırıma uğraması ifadesi can kaybının olmadığı bir kaza anlamını taşıyabilir. Uçağın kısmen iyi durumda olduğu durumlarda kırım kelimesi kullanılır. Uçağın iniş ve kalkışında ya da hava koşullarındaki olumsuzluklarla uğradığı hasarı anlatabilir.

KAZA KIRIM EKİBİ 
Uçak ve helikopter kazalarının nedenini, nasıl geliştiğini, ortaya çıkan hasarı herkes ve her şeyden önce inceleyen ekip. Havacılıkta tüm kazalara ilk müdahale eden, her havacılık biriminde (havaalanı, üs, teknik bakim merkezi) bulunan, yetkili kişilerden oluşan ekiptir. Kaza mahallini ilk inceleyip raporu veren bu birimdir.