EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-10-2021 06:22   Güncelleme : 13-10-2021 06:22

13 EKİM 2021 GÜNCEL DÖVİZ NE KADAR?

13 EKİM 2021 GÜNCEL DÖVİZ NE KADAR?

Euro, '€' semboüyle gösterilen Avrupa Birliği'nin kurumları tarafından kullanılan  Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan'ın oluşturduğu euro bölgesinin resmî para birimidir.

2018 itibarıyla her gün yaklaşık 343 milyon Avrupalı tarafından kullanılan Euro, Amerikan dolarının ardından dünyada en büyük ikinci rezerv para ve en çok kullanılan ikinci para birimi konumundadır. Eylül 2018 itibarıyla dolaşımdaki yaklaşık €1.2 trilyon değerindeki banknot ve madenî parayla birlikte euro, dünyadaki en büyük toplam değere sahip para birimidir.

Euro, 16 Aralık 1995'te resmen kabul edildi. 1 Ocak 2002'de madeni ve banknot olarak dolaşıma girdi.

 AB ÜYESİ OLMADIĞI HALDE EURO KULLANAN ÜLKELER

Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan mikrodevletleri AB üyesi olmamalarına karşın, yapılan
antlaşmalar çerçevesinde euro kullanmaktadır. Karadağ ve Kosova ise AB ile herhangi bir antlaşma
imzalamadan euro kullanmaktadır. Buna ek olarak AB üyesi ülkelere bağlı, ancak kendileri AB’nin bir
parçası olmayan 5 denizaşarı bölgede (Saint Barthélemy, Saint Martin, Saint Pierre ve Miquelon, Fransız
Güney ve Antarktika Toprakları ve Ağrotur ve Dikelya) euro kullanımı görülmektedir.

Peki serbest piyasada çeşitli sebeplerden dolayı anlık olarak farklık gösteren Euro'nun 13 Ekim 2021 güncel değeri ne kadar?


ALIŞ(TL)10,4432
SATIŞ(TL)10,4519


Uluslararası ödemelerde kabul görmüş ödeme aracına “rezerv para” denmektedir. Dünya üzerinde en fazla kullanılan para birimi, dünya ticaretinde oldukça yaygın olarak kullanılmasından dolayı Amerikan dolarıdır. Doların atası, bugün Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan eski Bohemya Krallığı’nda bulunan Joachimsthal (Günümüzde Jáchymov) kentinde kullanılmaya başlayan gümüş sikkedir. 1785 yılında ABD Kongresi Doları ABD'nin para birimi olarak kabul etmiştir. Federal hükümet ülke genelinde ilk kâğıt parayı 1861 yılında dolaşıma çıkarmıştır ve renkleri dolayısıyla "yeşil" adı takılmıştır. 1861 tarihinden bu yana dolaşıma çıkmış olan tüm ABD banknotları bugün hala geçerlidir ve üzerlerinde belirtilen değer karşılığında kabul edilir.  Altın, gümüş, petrol, kahve, kakao, pamuk gibi birçok değerli emtianın fiyatı, Amerikan doları cinsinden hesaplanmaktadır. Finans piyasalarında yapılan döviz işlemlerinin yüzde 85’i dolar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Avrupa Birliği para kuru olan Euro’nun dolar karşısındaki değeri EUR/USD paritesi üzerinden takip edilmektedir. EUR/USD paritesinde her iki para biri de etkin olmasına rağmen dolar daha fazla etkilidir. Paritenin fiyatı Amerikan ekonomisindeki gelişmelerden daha çok etkilenir. Dolar ile Türk lirasının ölçülmesi USD/TRY ile gösteriliyor. Doların küresel piyasalarda güçlenmesi ve Türk lirasının değer kaybetmesi ile dalgalanmalar yaşanabiliyor.  

Peki serbest piyasada çeşitli sebeplerden dolayı anlık olarak farklık gösteren Amerikan Doları'nın 13 Ekim 2021 güncel değeri ne kadar?
 ABD Doları

ALIŞ(TL)9,0346
SATIŞ(TL)9,0449