GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 12:38   Güncelleme : 15-10-2021 12:38

2 Asırlık Jandarma Konağı Açılışına Gün Sayılıyor

Güneşli Mahallesi’ndeki 2 asırlık tarihi Jandarma Konağı, Kocasinan Belediyesi tarafından restore edildi. Resmi açılışına gün sayan Jandarma Konağı, yeniden jandarma karakolu olarak aslı hürriyetine uygun bir şekilde hizmet vermeye başlayacak olan tescilli yapının son kontrolleri gerçekleşiyor.

2 Asırlık Jandarma Konağı Açılışına Gün Sayılıyor


Güneşli Mahallesi’ndeki 2 asırlık tarihi Jandarma Konağı, Kocasinan Belediyesi tarafından restore edildi. Resmi açılışına gün sayan Jandarma Konağı, yeniden jandarma karakolu olarak aslı hürriyetine uygun bir şekilde hizmet vermeye başlayacak olan tescilli yapının son kontrolleri gerçekleşiyor. Son kontorllerini gerçekleştiren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yapılan çalışmanın Tarihi Kentler Birliği tarafından da hem proje hem de uygulama ödülüne layık görüldüğünü vurguladı.

Başkan Çolakbayrakdar, Güneşli Jandarma Karakol Komutanlığı’nın odalarını tek tek inceledi. Tarihi yapılara sahip çıkarak geleceğe aktardıklarını söyleyen Başkan, “Güneşli Mahallemizdeki restorasyonunu tamamladığımız jandarma karakolumuz, önümüzdeki günlerde yeniden jandarma karakolu olarak aslı hürriyetine uygun bir şekilde hizmet vermeye başlayacak. Uzun zamandır bölgeye hizmet veren jandarma karakolu, belli bir süre atıl vaziyette kaldığı için kullanılamamış. Tescilli yapıyı, yeniden restore edip, gün yüzüne çıkararak eski fonksiyonuyla uygun bir şekilde hazır hale getirdik. Güneşli ve çevresindeki kırsal mahallere hizmet verecek olan yapı, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacak bir birim olarak hayata geçmiş olacak. Jandarma teşkilatımıza ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.
Başkan Çolakbayrakdar, tarihi ve kültürel eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için üzerlerine düşen her türlü gayreti gösterdiklerini sözlerine ekledi. İncelemeler sonrası mahallenin bakkalını da ziyaret edip, esnafa hayırlı kazançlar dileyen Başkan Çolakbayrakdar, vatandaşlarla sohbet edip, onların taleplerini dinledi. Bölge sakinleri de Kocasinan Belediyesi’nin kırsal mahallelerde yaptığı çalışmalardan dolayı memnuniyetlerini ifade ederek, Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.