GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 15:42   Güncelleme : 02-10-2021 15:42

200 Milyon TL Değerinde Kentsel Dönüşüm Projesi

Yaklaşık 200 milyon TL'ye mal olacak, 572 konut ihalesinin yapıldığını duyuran Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bölgede hayata geçtiğini söyledi.

200 Milyon TL Değerinde Kentsel Dönüşüm Projesi

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Başkanlığı'nda, Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi almak ve projeyi değerlendirmek amacıyla bir toplantı yaptı.  Oruçreis Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu; "TOKİ ile işbirliği halinde yaptığımız bu çalışma da 572 konut ihalesi yapıldı. Vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Projemiz hazır. Çok katlı değil. 4 ya da 5 katlı konutlardan oluşan anlayış içerisinde. Bu bölgemizde yaklaşık 200 milyon TL'ye mal olan bu projeyi hayata geçirmiş oluyoruz. Daha öncede kentsel dönüşüm ile bu bölgede çalışma yapacağımızı ifade ettiğimiz sözümüzü, inşallah yerine getirmiş olacağız. Yaklaşık iki senede bu çalışma tamamlanacak. Aynı zamanda ödemesiyle ilgili, ödeme gerektiren boyutlarda yaklaşık on yılda ödeme söz konusu olacak. Vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Onların yanında olacağız. Şehrimize de güzellik üstüne güzellik katacağız."

Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi'nde güvenli, sosyal ve ekonomik değerleri geliştirici, en önemlisi afet riskine önlem alınacak nitelikte bir kentsel dönüşüm uygulaması sağlanacak. Mevcut alandaki yapıların tamamı ruhsatsız olurken, afet riski altında bulunuyor olması, ayrıca bölgede çok ciddi güvenlik problemleri ve imar uygulamalarının yapılamaması sonucu sosyal alanların oluşturulamaması, dönüşümün temel nedenlerini ve gerekliliğini gösteriyor. Güvenli, sosyal ve ekonomik değerleri geliştirici, en önemlisi afet riskine önlem alınacak nitelikte bir kentsel dönüşüm uygulaması sağlanacak projede, riskli alan ilanı sağlanan alanda bulunan hak sahipleri ile 18 Ekim'de uzlaşma görüşmelerine başlanacak.