GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2020 11:13   Güncelleme : 25-08-2020 11:13

2020 Torun bakım maaşı nedir, nasıl alınır

Torun bakma maaşı başvuru şartları ve nasıl nereden alınır? Sorusu arama motorlarında araştırılıyor. Torun bakım parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerine verilen bir devlet desteğidir. Torun bakma maaşı nasıl ve nereden alınır, kimler torun bakma maaşı alabilir? Tüm detaylar haberimizde..

2020 Torun bakım maaşı nedir, nasıl alınır

Çalışan annenin iş yaşamına devam etmesi ve doğumdan sonra çocuğuna aile büyüklerinin bakması şeklinde gerçekleştirilen torun bakım maaşında da her sosyal hizmette olduğu gibi birtakım başvuru şartları bulunmaktadır. Doğumdan sonra kadınların çalışmaya devam edebilmeleri, kadın istihdamına teşvik etmek ve yardım sağlamak amacı ile torun bakım parası verilmektedir. Torun bakma maaşı alabilmek için yerine getirilmesi gereken önemli şartlar mevcuttur.

Torun bakım maaşı alabilmek için sağlanması gereken şartlar nelerdir
Torun bakım aylığı için istenen koşullar aşağıda belirtilmiştir:

*Başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
*Uygulamanın yapıldığı pilot illerde ikamet edenler yararlanabilmektedir.
*Üzerinden yardım alınacak olan bebeğin, bebeğin annesinin ve aylık alacak olan büyükannenin aynı ilde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Büyükannenin ikametgâhının başka bir şehirde olması durumunda ödenek verilmemektedir.
*Üzerinden maaş alınabilecek olan çocuğun evlilik müessesi altında doğmuş olması gerekmektedir. Ayrıca annesinin ve babasının 18 yaşından büyük olması istenmektedir.
*3 yaşından küçük olan çocuklar üzerinden maaş verilebilmektedir.
*Çalışan annelerin çocukları üzerinden büyükannelere maaş verilmektedir. Annelerin işten ayrılması durumunda, büyükanneler maaş almaya devam edememektedirler.
*Çalışan annelerin işten kovulması halinde büyükanneler maaş alamamaktadır.
*Doğumun gerçekleştiği tarihten bir sene önceye kadar annenin sigortalı olarak çalışıyor olması istenmektedir.
*Torun bakım maaşı almak isteyen büyükannelerin aylık gelirlerinin 12.000 TL’den daha az olmaları gerekmektedir.
*Sağlık problemi olmayan büyükannelere ödeme yapılmaktadır.

Torun bakım maaşı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir
Torun bakım maaşı almak isteyenlerden başvuruda istenen evraklar şu şekildedir:

*Üzerinden maaş alınacak olan çocuğun kimlik belgesi talep edilmektedir.
*Çocuğun doğum belgesi istenmektedir.
*Çocuğun annesinin ve babasının SGK hizmet dökümleri gereklidir.
*Anne ve baba için ayrı ayrı çalışma yazısı talep edilmektedir.
*Annenin nüfus kaydı ve çalıştığı yerden alması gereken imza sirküleri istenmektedir. Ayrıca ticaret sicil gazetesinin kopyası da talep edilmektedir.
*Çocuğa bakacak olan büyükannenin kimlik belgesi gerekmektedir.
*Büyükannelerin muhtarlıklardan alacakları ikametgâh belgesini başvuruda sunması gerekmektedir.
*Çocuğa bakacak sağlıkta olduğunu kanıtlayabilmesi için duruma göre sağlık raporu talep edilebilmektedir. 65 yaşının üzerinde olan büyükannelerden sağlık raporu talep edilmektedir. Hem ruh hem de beden sağlıklarının yerinde olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Torun bakım maaşı projesi için pilot iller hangileridir
Torun bakım aylığı alınabilmesi için hayata geçirilen büyükanne projesi kapsamında, 10 şehir pilot il olarak seçilmiştir. Pilot il olarak seçilen şehirlerin dışında bir şehirde ikamet eden büyükanneler ödenekten yararlanamamaktadır. 10 ilde ikamet eden 6.500 büyükanne geçtiğimiz yılda bu ödenekten almaya hak kazanmıştır.

Pilot iller:
Tekirdağ
İstanbul
Bursa
Sakarya
İzmir
Antalya
Ankara
Kayseri
Konya
Gaziantep

Torun bakım maaşı ödemesi nereden yapılmaktadır
Torun bakım aylıklarının ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. Ödemeyi alacak olan aile büyüğünün adına para yatırılmaktadır. Kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine giderek, PTT görevlisine torun bakım maaşını çekmek istendiği söylenmelidir. Ardından para alınabilmektedir.

Torun bakım maaşı ödemesi ne kadar yapılmaktadır
Torun bakım aylıklarının tutarları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2020 yılı için belirlenen tutar ise 425 TL’dir. Kesilmesini gerektirecek bir durum doğana veya ödeneğin süresi dolana kadar her ay 425 TL ödeme yapılmaktadır. Programa katılmaya hak kazananlar dışındaki büyükannelere ödeme yapılmamaktadır.