GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2020 11:09   Güncelleme : 19-11-2020 11:19

2020 Yılında Evde Bakım Parası Ne Kadardı ve başvuru şartları nelerdir

Yaşlı veya engelli kişilere bakmakla yükümlü kişilere devlet tarafından ''Evde bakım parası'' ödeniyor. 2020 Yılında ödenen ''Evde Bakım Paraları'' ve başvuru şartları nelerdir.

2020 Yılında Evde Bakım Parası Ne Kadardı ve başvuru şartları nelerdir

Yaşlı veya engelli kişilere bakmakla yükümlü kişilere devlet tarafından ''Evde bakım parası'' ödeniyor. 2020 Yılında ödenen ''Evde Bakım Paraları'' ve başvuru şartları nelerdir.

Bakıma muhtaç olan yaşlı veya engellilere evinde bakan yakınları için devlet tarafında ödenen desten veya diğer adıyla ''Evde Bakım Parası'' 2020 yılı itibariyle zamlandı. Daha önce 1384 TL olan bakım paraları asgari ücrette artış olması nedeniyle Ocak 2020 itibariyle zamlı olarak ödenmeye başlanmıştı.Daha sonra Temmuz katsayı düzenlenmesiyle birlikte "Evde Bakım Parasına" tekrardan zamlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evlerinde bakıma muhtaç kişilere bakan ailelerine destek vermek amacıyla, her ay ödenen bakım paraları 2020 yılı itibatriyle zamlandı. Daha önce 1384 TL olarak ödenen ''Evde Bakım Paraları'' 2020 yılı Ocak Ayı itibariyle 1460 liraya yükseltildi.Daha sonra Temmuz ayında bakım paralarına zam gelerek 1544,60 TL'ye yükseltildi.2021 yılının ilk aylarında "Evde Bakım Paralarına" zam gelmesi bekleniyor.

Yaklaşık 517 Bin kişinin yararlandığı destekten ödenen toplam tutar 7 Milyar 988 milyon 803 bin TL'yi geçti.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Başvuru Şartları:
1. % 50 ve üstü "ağır özürlü" ibareli özürlü sağlık kurulu raporunun olması.
2. bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun bulunması.
3. Gelir kriterlerinin uygun bulunması.
(Engellinin bulunduğu hanede ki kişi başına gelir seviyesinin 967.27 TL’den az olması gerekmekte)

Evde bakım için başvuran özürlü veya yaşlı kişinin bakıma muhtaç bulunduğu takdirde yani Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti'nin bakıma muhtaç olduğu konusunda olumlu kanaat bildirmesi durumunda evde bakım aylığı bağlanır. Bu durumların aksi olması halinde Evde Bakım Aylığı bağlanmaz.

Evde Bakım Aylığını Kimler Alabilir:
Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.