GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2021 12:03   Güncelleme : 11-11-2021 12:03

2040'a Kadar Tüm Araçlar Elektrikli Olacak

30 ülkenin en geç 2040 yılına kadar karbondioksit salınımının sıfırlanmasını öngören anlaşma, yarın sona erecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi kapsamında, imzalandı. 

2040'a Kadar Tüm Araçlar Elektrikli Olacak

30 ülkenin en geç 2040 yılına kadar karbondioksit salınımının sıfırlanmasını öngören anlaşma, yarın sona erecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi kapsamında, imzalandı. Anlaşma kapsamında sıfır emisyonlu araçlara geçiş yapacak ülkelerin arasında Türkiye'de var.

31 Ekim'de İskoçya'nın Glasgo şehrinde kullanımına başlanan COP26, 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında yaygın olarak kullanılıyor. 197 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen, küresel ısınma ve sera gazı salınım oranlarını azaltmak amacıyla yapılan organizasyon yarın sona erecek.

TÜRKİYE DAHİL 30 ÜLKE İMZA ATTI
Karbondioksit (CO2) salınımı konusu, zirve kapsamına gerçekleştirilen en önemli adımlardan biri oldu. En geç 2040 yılına kadar karbondioksit salınımının sıfırlanmasını öngören, Türkiye'ninde bulunduğu 30 ülke anlaşmaya imza attı.

2040 YILINA KADAR SIFIR EMİSYONLU ARAÇLARA GEÇİLECEK
En geç 2040 yılına kadar söz konusu ülkelerde kentler ve şirketler, emisyonlu otomobil ve minibüslere geçecek. Uzlaşılan konu sonrası yapılan açıklamada,  "Satışı yapılan birinci el otomobil ve minibüslerde karbondioksit salınımının genel olarak 2040 yılına kadar sıfırlanması, öncü pazarlarda ise bu hedefe 2035 yılına kadar ulaşılması için çalışılacağı" ifadelerine yer verildi.  

 ALMANYA İMZALAMADI
Anlaşmaya imza atan ülkeler arasında Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Danimarka, Polonya, Avusturya, Hırvatistan, İsrail, Kanada, Paraguay, Kenya ve Ruanda da bulunuyor. Otomobil üretiminin devlerinden Almanya'nın mutabakatı imzalamaması ise dikkat çekti.

DÜNYACA ÜNLÜ ŞİRKETLER İMZALADI
Devletlerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kaliforniya ve New York kentleri, İtalya'nın Floransa kentleri ve İspanya'nın Barcelona kenti, Mercedes Benz, Ford, Volvo ve Jaguar Land Rover gibi otomobil şirketlerinin de imzası yer alıyor. İmzacılar arasında otomobil endüstrisine yatırım yapan ya da kendi otomobil filolarına sahip olan Eon, Ikea ve Unilever gibi şirketler de bulunuyor.

Anlaşmaya imza atanlar, içten yanmalı motorla çalışan otomobillerin karbondioksit salmayan araçlara dönüştürülmesi için gerekli koşulları sağlamayı taahhüt etti. Katılımcı otomobil üreticileri de, dünyanın önde gelen pazarlarında en geç 2035 yılına kadar sadece karbondioksitsiz otomobil ve minibüsleri piyasaya sunma, bunun için de gerekli tüketici talebini oluşturacak stratejiler izleme sözü verdi. Mutabakata imza atan otomobil filosu sahibi ya da işleticisi şirketler de, filolarındaki otomobillerin zararlı gaz salınımını en geç 2030 yılına kadar sıfırlamayı taahhüt etti.