GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2020 13:34   Güncelleme : 01-09-2020 13:34

30 Ağustos böyle kutlandı

Kayseri K2 Dağcılık ve Kayak İhtisas Spor Kulübünü  ile Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor kulübü 30 Ağustos, Zafer Bayramı'nın 98. yıldönümü kalabalık bir katılımla Erciyes'te 3.916 metre yükseklikte kutlandı.

30 Ağustos böyle kutlandı

30 Ağustos Erciyes Dağı zafer tırmanışı 29 -30 Ağustos 2020 tarihlerinde İzmir, Aydın, Mersin, Gaziantep, İstanbul, Adana, Konya, Rize, Nevşehir , Bursa, Kırıkkale, Antalya ve Kayseri olmak üzere 100’den fazla dağcının katılımıyla kutlandı. Kayseri K2 Dağcılık ve Kayak İhtisas Spor Kulübünü  ile Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor kulübünün 2020 yılı faaliyet programında yer alan zafer tırmanışı başarıyla tamamlandı. 

Kamp Müdürü Yakup Yılmaz nezaretinde ve İsmail Yılmaz’ın rehberliğinde 29 Ağustos Cumartesi günü Erciyes - Tekir Yaylası’nda bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kamp ve Eğitim Merkezinde dağcılar toplandı. Saat 14.00’de buradan Çobanini kamp yerine hareket edip saat 16.00’da çadırlarını kurdu. Saat 18.00’de teknik toplantı yapıldıktan sonra dağcılar istirahate çekildi. Dağcılar 30 Ağustos günü sabaha karşı saat 03.00’de hareketle Şeytanderesi sol kulvarı- Hörgüçkaya sağ tarafından saat 08.00’de Erciyes Dağı’nın doğu zirvesine ulaştı. 

Dört dağcı İsmail Yılmaz, İbrahim Kiraz , Yakup Yılmaz ve Özge Oflaz 3916 metreye çıkarak ay yıldızlı bayrağımızı ve Atatürk Posterini açtı. Daha sonra hep birlikte saygı duruşu yapılıp  İstiklal marşımızı okuduktan sonra saat 10.00 da gelinen kulvar takip edilerek inişe geçildi. Dağcılar saat 11.30’da kamp yerine ulaşıp çadırlarını topladı ve saat 14:30 da Tekir Yaylası’na inildi. Bu anlamlı etkinliğe katılan tüm dağcılara K2 Dağcılık ve Kayak İhtisas kulübü ile Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor Kulübü tarafından dağcılara özel olarak hazırlanan katılım belgesi verildi.

30 Ağustos'un Erciyes'te kutlanması hakkında konuşan İsmail Yılmaz, “30 Ağustos bu ülkenin kurtuluşu ve Cumhariyetinin kuruluşu aşamasındaki en önemli bir adımdır. Biz dağcılar olarak bu cennet vatanı düşman işgalinden kurtarıp üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarına vefa borcumuzu ödemek adına 30 Ağustos zaferinin 98. Yıl dönümünde Erciyes Dağı’nda toplanarak büyük zaferi zirvede coşku ile kutladık. Belki bu kutlamaya katılmayan hatta istemeyenler olabilir ama biz onlara inat kutladık ve aynı şekilde kutlamaya , bu ülkeyi kurtaranlara borcumuzu bir şekilde ödemeye devam edeceğiz. Yurdun dört bir köşesinden gelerek bu anlamlı tırmanışa katılan 100’ü aşkın dağcı arkadaşımızı yürekten tebrik ediyorum. Ne mutlu Türküm diyene” ifadelerini kullandı.