GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2023 17:12

Abdurrahman Gazi Türbesi Restore Edildi

Abdurrahman Gazi Türbesi restore edilerek yeniden ayağa kaldırıldı.

Abdurrahman Gazi Türbesi Restore Edildi


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Bünyan ilçesi Samağır Mahallesi’nde yer alan ve 13’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Abdurrahman Gazi Türbesi’ni hayırsever iş birliği ile restore ederek, yeniden ayağa kaldırdıklarını söyledi.

2022 Haziran ayında Büyükşehir ile hayırseverler Erkut Korkmaz, Şadi Korkmaz ve Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun arasında imzalanan protokol doğrultusunda Bünyan ilçesinde bulunan Abdurrahman Gazi Türbesi restorasyon çalışmasına başlanmıştı. Türbe restorasyonunun tamamlandığı açıklandı. 

Kentin tarihi ve kültürüne sahip çıkıldığını söyleyen Memduh Büyükkılıç, “Dört bir köşesinde tarihi zenginliği bulunan Kadim kent Kayseri’mizin Bünyan ilçesi Samağır Mahallesi’nde yer alan ve kültürel mirasımızın önemli eserlerinden biri olan Abdurrahman Gazi Türbesi’ni, kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir anlayışla hayırsever iş birliğinde restore ederek, yeniden ayağa kaldırdık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılı içerisinde proje çalışmaları tamamlanan türbenin restorasyon yapımına ilişkin restorasyon uygulama çalışmalarına başladık ve restorasyon çalışmalarını yıl sonunda tamamladık” dedi.

Büyükkılıç, 13’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen türbenin mimari özellikleri hakkında da bilgi vererek şunları söyledi; “Abdurrahman Gazi Türbesi’nin mimari yapısı, kütle olarak kubbeye kadar iki kademede yükselen, birinci kademede kareye yakın bir şemadan ikinci kademede sekizgene geçilen yapının üst örtüsü kubbeyle sonlanıyor. Herhangi bir kitabesi bulunmayan türbe yapının 13’üncü yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.”

Goncagül YıldızGoncagül Yıldız

Editör