GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 10:28   Güncelleme : 02-10-2021 10:28

AGÜ'den Çocuk Atölyesi

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından, "Çocuklar için Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları" atölye programı "Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü" kapsamında düzenlendi.

AGÜ'den Çocuk Atölyesi

Atölyeye 7-12 yaş arası çocuklar katılırken, sürdürülebilir kalkınma amaçları "Sorumlu Üretim ve Tüketim" hedefine yönelik farkındalık çalışmaları yapıldı. 
 
"Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü” ülkemizde Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Prof. Dr. Burak Asiliskender, Dr. Öğretim Üyesi Sinan Akyüz, Arş. Gör. Özlem Kevseroğlu ve doktora bursiyeri Gülsüm Polat danışmanlığında, Global Sustainable Futures Progress Through Partnerships Network ortaklığı ile küresel okullar savunucusu Çelebi Kalkan ve Dr. Sümeyra Ayık koordinatörlüğünde "Çocuklar için Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları" atölye programı ile kutlandı.

Atolye programında ele alınan konu ise, 2030 yılına kadar kişi başına düşen küresel gıda israfını perakende satış ve tüketici seviyesinde yarıya düşürmek ve hasat sonrası kayıplar da dâhil olmak üzere, üretim ve tedarik zincirinde gıda kayıplarını azaltmak konularıydı.