GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-08-2020 17:44   Güncelleme : 19-08-2020 17:50

Alzheimer hastaları engelli raporu alabilir mi

Alzheimer hastaları engelli vatandaş olarak sayılıyor mu. Alzheimer hastalığı raporu yüzde kaç olmalı. Alzheimer hastalarının raporu olması dâhilinde hakları nelerdir, merak edilen tüm soruların yanıtı haberimizde.

Alzheimer hastaları engelli raporu alabilir mi

Alzheimer hastalarının diğer engellilere yönelik sunulan imkanlardan faydalanmaları için rapor almaları gerekir. Alzheimer hastaları engelli raporu alabilir mi, yüzde kaçlık bir rapora sahip olması gerekli tüm detaylar.

Raporda hastanın ihtiyacı olan konular hasta yakını tarafında önceden raporun alınış amacı hastanede sorulduğunda maaş, emeklilik vs. belirtilmelidir. Hasta için gerekli olan raporun değerlendirme kısımları eksik bırakılmamalıdır. Rapor her gerektiğinde yeniden çıkartılmaması için rapor aslı gibidir onayıyla çoğaltılabilir. Alzheimer hastaları içinde tam teşekküllü bir devlet hastanesinde engel derecesi en az yüzde kırk olan engelli sağlık kurulu raporu çıkarılması gerekir. Bu hakları şu şekilde sıralayabiliriz:
-Engelli maaşı (2022 maaşı)
-yakınları için evde bakım aylığı
-bakım evi
-emeklilik
 -malulen emeklilik
-araç alımı
-medikal malzeme temini
-emlak vergisi
-vergi indirimi konularında hukuki düzenlemeler mevcuttur.

Yerel yönetimlerin hizmetlerinde ulaşım, medikal malzeme yardımı, danışmanlık-bilgilendirme-yönlendirme, sporla rehabilitasyon, fizik tedavi, engellilere yönelik toplumda farkındalık bilinci oluşmasına yönelik çalışmalar, engellilere hizmet sunan kamu kurumları ve özel sektörle birlikte engellilere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik seminer, panel ve sempozyom gibi ortak çalışmalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü tarafından Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim, İlçe Belediyeleri, Kaymakamlık, Üniversiteler, Müftülük ve Engelli dernekleri ile birlikte yapılmaktadır.