EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-08-2020 10:38   Güncelleme : 22-08-2020 14:00

Annelere destek yine devletten geldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelere sosyal yardım yapılacağını açıkladı. Çalışan annelere, maddi durumu olmayan annelere, nakit desteği, iş görmezlik desteği, nasıl verilir, tüm ayrıntılar..

Annelere destek yine devletten geldi

Sosyal bir devlet olma görevini üstlenen Türkiye Cumhuriyeti yardım ve desteklere devam ediyor. Geçimini sağlamakta güçlük çeken ve çalışmak zorunda kalan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardımlar devam ediyor.

Çalışan annelere destek
Sosyal devlet misyonu ışığında politikalar yürüten Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan gelen açıklamaya göre, Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca Ankara, İstanbul ve İzmir'de hayata geçirilen 'Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' ile ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan annelere 50 euro artırımlı (350 euro) ödeme yapılarak destek vereceğini bildirdi. Projeye ilişkin detayları paylaşan Bakan Selçuk, "Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır" sloganıyla 2019 yılında başlayan Projeden halen 0-24 aylık çocuğu olan 4/a statüsünde sigortalı çalışan annelerimiz yararlanabilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen annelerimiz internet üzerinden başvuru yapabilirler" dedi.

Kademeli olarak artırılacak
Projenin amacının, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek olduğunu belirten Selçuk, bakanlık olarak aile birliğini korumayı ve güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Söz konusu projeye başvuruların devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, desteklerin önümüzdeki yıllarda kademeli artırılarak, 2021 yılında 325 euro 2022 yılı için de 350 euro olacağının mesajını verdi. Proje kapsamında bakıcı desteğine, Ankara, İstanbul ve İzmir'de ikamet etmeleri, başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan 4/A'lı çalışan annelerin başvurabildiği bildirildi. Projede sigorta yaptırılan 0-36 yaş çocuk bakımı konusunda eğitim almış bir bakıcıdan hizmet alınması şart koşuluyor. Anneanne, babaanne dışındaki teyze, hala, yenge, kuzen gibi diğer kadın akrabalar da sigortaları yaptırılarak bakıcı olarak çalıştırılabilecek.

Online başvuru yapılabilecek
Çocuğun 36 aylık olana kadar ve en fazla 32 ay süreyle destekten faydalanabilecek projeyle ilgili şartlarının uygun olması halinde destekten yararlanmak isteyenlerin, e-devlet şifresi ile ilgili internet sitelerinden başvurularını yapabileceği bildirildi. Başvurular E-Devlet üzerinden yapılacak. Bugün itibariyle E-Devlet üzerinden başvurular 2020 yılı için yeniden başladı. Ayrıca destekten yararlanacak anneler 0-60 ay aralığında çocuğunu proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı anaokulu, kreş ve gündüz bakımevine düzenli olarak göndermeniz gerekmektedir.

Annelere nakit desteği 
Annelere nakit desteği sağlamak üzere, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL tutarında 1 defaya mahsus para ödenir. Doğum yardımı parası Doğum Yardımı Sistemi’ne (DYS) girildiği ayı takip eden ayın son haftası, hak sahiplerince Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) şubelerinden çekilebilmektedir.

İş görmezlik desteği 
Sigortalı olarak çalışan bir annenin doğum sonrasında ya da öncesinde tek gebelerde 16 haftalık, çoğul gebeliklerde 18 haftalık izin süresi verilir. İzin müddeti boyunca anneler işlerinden uzak kalacağı için maaştan yapılan kesinti iş göremezlik desteği adı altına anneye geri verilir. Çalışan annelerin bu ödemeyi alabilmesi için sağlık durumunun bir rapor ile tescil edilmesi gerekir. Başvuru yapmadan önce en az 90 prim gününün eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerekir ve buu ödemeler ise, doğumdan 3 aylık süreç öncesinde annenin almış olduğu maaş baz alınarak verilmektedir. Eğer anne asgari ücretli bir işte çalışıyorsa anneye 7.324,80 TL ödeme yapılmaktadır.