EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-09-2020 18:12   Güncelleme : 01-09-2020 18:12

Annelere doğum parası müjdesi

Devlet tarafından annelere yapılan doğum yardımları nelerdir, nasıl alınır, merak ettiğiniz her şey haberimizde.

Annelere doğum parası müjdesi

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum parası Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi kişilere sağlanıyor. Maddi sıkıntı yaşayan, dar gelirli kişilere verilen doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumları kapsıyor.

Ekonomik sıkıntı yaşayan anne babalara devlet tarafından verilen sosyal doğum yardımından yurt içi ve yurt dışında yaşayan kişiler faydalanabilir. Sosyal doğum yardımı almak isteyen kişilerin izlemesi gereken prosedür ise eksiksiz tamamlanmalıdır. Doğum yardımı başvurusu için, bebek doğduktan sonra nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi’nde (KPS) kayıt yapılmasının hemen ardından ‘Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ formunun doldurulmasıyla ilk aşama tamamlanmış olur.
Dilekçenin eksiksiz yazılıp, imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta, kargo yoluyla Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ve Sosyal Hizmet Merkezlerine ulaştırılması gerekir.  Yurt dışında yaşayan TC vatandaşları ve ya mavi kart sahipleri ise başvurularını, Büyük Elçilik ve Konsolosluklarca gerçekleştirebilmektedir.

İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL tutarında 1 defaya mahsus verilen doğum yardımı parası Doğum Yardımı Sistemi’ne (DYS) girildiği ayı takip eden ayın son haftası, hak sahiplerince Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) şubelerinden çekilebilmektedir.

Çoklu doğum yardımı
İkiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşanan ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan çoklu doğum yardımı, 0-2 yaş grubunda çocukları kapsıyor. Çoklu doğum formu doldurularak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Sonrasında başvuru yapacak kişinin bulunduğu il ve ya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına kayıt yaptırması gerekmektedir. SYD tarafından incelenip tespit edilerek, dar gelirli ailelere sağlanan doğum yardımı çocuk başına 150 TL olmak üzere 2 sene boyunca ödenir. Hane içindeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden az ise çoklu doğum yardımı alınabilir. Sadece annelerin değil, babaların da alabileceği bu yardım için gereken evraklar ise şu şekilde:

*Annenin TC kimliği
*Varsa doğum belgesi ve ya çocukların kimliği ibraz edilmelidir.