GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 18:32   Güncelleme : 27-01-2021 18:32

Ataman'dan belediyelere çağrı

İyi Parti İl Başkanı Sebat Ataman, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklik gereğini yerine getirmeyen belediyelere çağrıda bulundu.

Ataman'dan belediyelere çağrı

İyi Parti İl Başkanı Sebat Ataman, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklik gereği Köy ve Belde Belediyesi iken mahalleye dönüşmesi hüküm altında hiçbir belediyenin karar almadıklarını belirtti.

Resmi Gazete'de yayınlanan Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklik gereği Köy ve Belde Belediyesi iken mahalleye dönüşmesi kararı alındığını söyleyen İyi Parti İl Başkanı Sebat Ataman," Bu kanun gereği ilçe belediyelerinin meclis kararı ile bu şartlara uyan mahalleler ile ilgili kararları alıp, Büyükşehir Belediyesi’ne göndermeleri gerekirdi. Bu güne kadar maalesef ilçe belediyelerimiz bu konu ile ilgili bir çalışmanın yapılmadığını gördük. Bu neden ile bugün itibari ile, Kocasinan Belediyesi Grup Başkan Vekilimiz Sayın Kazım YÜCEL ve Talas Meclis grup Başkanımız Sayın Mustafa ÇALIKSOY tarafından belediyelerimize dilekçe ile başvuru yapılmıştır" dedi.
Bu çalışma yapılması durumunda kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanlarda muaf vergiden muaf tutulacak yerleri de açıklayan İyi Parti İl Başkanı Sebat Ataman, "Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabii mükellefler tarafından iş yeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai amaçla kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf tutulacaktır. Ticari, sınai ve turistik faaliyetler amacı ile kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanacak, içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50 , konutlarda %25 ini geçmeyecek şekilde belirlenecektir. Bu değişikliğin yapılması, vatandaşımız için; emlak vergisini çok az, ödeyecektir. Vatandaş, vergilerin bir çoğundan , imar izni gibi izinlerden, belediyede yapılması gereken birçok iş ve işlemlerde gereken harçlardan muaf olacaktır. Su parası ödemede de gerekli indirimler yapılacak bu da vatandaşımızın yararına olacaktır"

Sayın Meclis Grup Başkanlarımızın vermiş olduğu dilekçeler ile ilgili bir an önce belediyelerimizce komisyonların kurulması ve gerekli çalışmaların yapılmasını belediye başkanlarımızdan bekliyoruz" ifadesini kullandı.