SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-03-2021 13:14   Güncelleme : 26-03-2021 13:14

Bakan Koca'dan Aşı Müjdesi

100 milyondan fazla doz Mayıs sonuna kadar elimizde olacak.

Bakan Koca'dan Aşı Müjdesi

Sağlık Bakanı Koca: '100 milyondan fazla doz Mayıs sonuna kadar elimizde olacak'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Planlarımıza göre, 100 milyondan fazla doz aşının tamamı Mayıs sonuna kadar elimizde olacak ve 50 milyonu aşkın kişinin aşısı tamamlanıp büyük kısmında koruyuculuk başlayacak” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Koca, “Bugünlerde, toplumun biri sınırlı, diğeri ise asıl büyük kesimine baktığımızda birbiriyle çelişen düşünceler görüyoruz. Toplumun bir kesimiyle bilim insanlarını kastediyorum. Büyük kesimi ile de, artık bıkkınlık duyguları yaşayan insanlarımızı kastediyorum.Çelişik olan bence şudur,Bilim insanları aşıyla artık yoluna girecek bir hayattan bahsediyor ve Covid-19'a karşı zafer duygusu dünyanın her yerinden alttan alta artık yükseliyor. İtimat edeceğimiz; ayların biriktirdiği bir yorgunluk değil, budur. Önümüzde hayatın ışığı var. Hepiniz biliyorsunuz ki, maske ve sosyal mesafe tedbirleri Covid-19 virüsünü yeryüzünden silip atamaz. Türkiye'de şu ana kadar 14 milyon dozdan fazla aşı uygulandı.

Mayıs sonuna kadarda toplam 100 milyon dozun Türkiye'ye ulaşmasını bekliyoruz. Anlaşma bu şekilde yapılmıştır. Bunlar, her birinize güven telkin edecek sayılardır. Bunlar, neyi geride bıraktığınızı ve sizi nasıl bir hayatın beklediğini gösteren sayılardır. 

Aşı firmalarıyla yapılan anlaşmalar hakkında bilgiler veren Koca, “Bildiğiniz gibi, yakın zamana kadar süreci Sinovac aşısıyla yürüttük. Şimdi, Alman menşeli Biontech aşısı da sürece dâhil oldu. 1,4 milyon doz Biontech aşısı bugün itibariyle elimize ulaşmış durumdadır. Nisan ayı başında, bu, 4,5 milyon doza ulaşacak. Buna ek olaraksa 30 milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapılmıştır.50 milyonu aşkın kişinin aşısı tamamlanıp büyük kısmında koruyuculuk başlayacağını ifade etti.