GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 10:44   Güncelleme : 02-10-2021 10:44

Başkan Büyükkılıç, ulu çınarlarla bir araya geldi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü vesilesiyle Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi'ndeydi. "Onlara hizmet etmek ibadettir, büyüklerimize ne yapsak haklarını ödeyemeyiz” ifadelerini kullanan Büyükkılıç, ulu çınarların müzik korosunun konserini keyifle dinledi. Sahneye çıkarak yaşlılarla birlikte türkü söyledi.

Başkan Büyükkılıç, ulu çınarlarla bir araya geldi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlikte konuşma yapan Başkan Büyükkılıç, her günün 1 Ekim gibi telakki edilmesini, her günün yaşlılara hizmet ederek geçirilmesini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti "“İslam kültüründe annenize, babanıza, yanınızda yaşlı olan büyüklere 'öf bile demeyeceksin' sözünü hatırlatan anlayış içerisinde, haklarını her zaman helal ve dua edecek şekilde davranmayı böyle gördük. Bugün bir farkındalık anlamında bir araya geldik. Büyüklerimizin tecrübeleri bizim için çok önemli. Acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle, sevinciyle bir ömür geçmiş. Ay yıldızlı Türk bayrağı, dini, devleti, ailesi ve çocukları için kendini feda etmiş ömürlerden bahsediyoruz. O açıdan elbette büyüklerimize ne yapsak haklarını ödeyemeyiz."

Başkan Büyükkılıç, Kayseri'nin herkesin sahip çıktığı, onur ve gurur duyduğu bir şehir olduğunu dile getirerek, “Ayağı kırık leyleklere vakıflar kuran bir ecdadın torunları olarak büyüklerimizi ihmal etmememiz gerektiğini biliyoruz. Huzurevimizde huzur bulsunlar diye onların ellerini, ayaklarını öpüp, hizmet ediyoruz” dedi.


Merhum iş insanı Mustafa Kumlu'nun sendikacılıkta sağduyunun sesi olduğundan bahseden Büyükkılıç, “Değerli büyüğümüz, Kayserili hemşehrimiz, sendikacılıkta sağduyunun sesi olan, ay yıldızlı Türk bayrağı, vatanı, milleti ve dini için çırpınmış bir büyüğümüz rahmetli olunca, kıymetli ailesi gelip bizlere ‘rahmetli Mustafa Kumlu'nun hayırla anılması için hayırda bulunmak istiyoruz' dediler. Bizler de ‘Şehrimizin göbeğinde, en güzel şekliyle ona hatıra kalacak bir eseri hayata geçiriyoruz, onun adını burada yaşatalım' dediğimizde kabul ettiler ve bu eser ortaya çıktı. 2019'da kısa sürede bitirip, hizmete açtık. Bir süre hizmet ettikten sonra pandemi oldu, ister istemez ulu çınarlarımızı korumak adına bir arada bulunduramadık. Sonrasında tedbirlerimizi almak suretiyle büyüklerimizi tekrar buluşturduk” ifadelerine yer verdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, merkez içerisinde, uğraş terapileri, kültürel, sosyal ve eğitsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği aktivite odaları, destekleyici fizik tedavi hizmetlerinin sunulduğu fizik tedavi ünitesi, okuma faaliyetlerinin gerçekleştirildiği okuma salonları, müzik eğitimi ve koro faaliyetlerinin gerçekleştirildiği müzik odası, resim dersleri ve yağlı boya çalışmalarının yapıldığı resim odası, psikolojik destek hizmetinin sağlandığı, yaşlılara rehberlik ve yönlendirme faaliyetlerinin sunulduğu sosyal servis bulunduğunu anlattı. Yaşlıların hareket kabiliyetlerine uygun olarak dizayn edilen fiziki yapı içerisinde, 50 yaşlının aynı anda hizmet alabileceği şekilde tasarlandığını da ekledi.

Vatandaşlarla sohbet eden ve çocuklara Kayserispor forması da hediye eden Başkan Büyükkılıç daha sonra, yine yaşlılar tarafından el emeği göz nuru hazırlanan sergiyi gezdi.