GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2022 09:41

Büyüksimitci Adaylığını Açıkladı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, 1 Ekim’de yapılacak oda seçiminde yeniden aday olduklarını açıkladı.

Büyüksimitci Adaylığını Açıkladı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve yönetim kurulu üyeleri birlikte oda üyeleri katıldı. 

DESTEK ŞART:
Toplantıda konuşma yapan Başkan Büyüksimtçi, firmaların ayakta kalmaları için bankaların desteğine ihtiyacı olduğunu ifade etti. Zor bir dönemden geçldiğini ve firmaların desteğe ihtiyaç duyduğunu söyleyen Başkan Büyüksimitci, “Türk ekonomisi, yaşanan tüm zorluklara rağmen, son dönemde diğer ülkelere göre çok daha hızlı büyüdü. Ülke olarak ihracat, sanayi üretimi ve istihdamda, salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkmış durumdayız. Diğer yandan, yurtiçinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra, tüm dünyada yükselen hammadde ve enerji fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldık. Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda arzındaki sıkıntılar, covid-19’un yeniden yayılması ve dünya genelinde faizlerin artmaya başlaması, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkiliyor. Dolayısıyla, karşımıza çıkan bu zorlu dönemde; firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için kritik öneme sahiptir. Oda ve borsa camiası olarak başta Birlik Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere birçok Oda Başkanımız, son dönemde finansmana ulaşımdaki zorlukları, kredi faizlerindeki yükselişi ve kredi limitlerinin yetersizliğini haklı olarak devamlı vurgulamaktalar. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmanın da, giderek daha güç hale geldiğini görüyoruz. Yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacı, geçmiş dönemlere göre daha da artmış durumda. Bankalarımızdan fonlama maliyetlerini de dikkate alarak, reel sektörümüze uygun koşullarla kredi sağlamaları ve yapıcı hareket etmeleri yönünde çağrıda bulunmak, istiyorum. Bu zor zamanlarda firmalarımızın ayakta kalmaları için bu desteğe ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

ADAYLIĞINI AÇIKLADI:
Başkan Büyüksimitci, KAYSO olarak yeni bir şeçim dönemine girdiklerini de hatırlatarak, 1 Ekim tarihinde yapılacak olan seçimde yeniden aday olacaklarını açıkladı. Yönetim kurulu ile yaptığı görüşmede yeniden aday olma kararı aldıklarını söyleyen Büyüksimitçi, “Yönetim Kurulu olarak karar aldık, biliyorsunuz oda seçimleri 4 yılda bir yapılıyor ve 4 yılın dolduğu yılın Ekim ve Kasım aylarında yapılıyor. Biz de bugün sözlğ olarak konuştuk, Pazartesi günü arkadaşlarımız yazılı olarak bilgi aktaracaklar. 1 Ekim’de inşallah Kayseri Sanayi Odası’nda seçimlerimizi yapacağız. 1 Ekim günü Cumartesi’ye geliyor. Özellikle ısrarımız da hem Ticaret Odası hem Ticaret Borsası 1 Ekim’de yapıyor. Buraya iş adamlarımızı getirdiğimizde üçü de yan yana kurumlar. Herkes tek sefer de gelir oylarını atar ve işine gider. Bir daha tekrar dolandırmamak için rica ettik, sözlü olarak onay verildi, Pazartesi günü de başvurumuzu yapıp seçim takvimini de kendilerinden alacağız. Bu arada biz önümüzdeki dönem için de burada yine hizmet etmeye ekip olarak aday olduğumuzu meclisimizin huzurunda tekrarlamak istiyorum. Sanayici seçerse inşallah biz önümüzdeki dönem de adayız” dedi.

Yavuz YıkılmazYavuz Yıkılmaz