GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 22:59   Güncelleme : 13-07-2021 11:04

Çetin Agaşe "Srebrenitsa insanlık suçu"

Araçtırmacı Gazeteci Yazar Çetin Agaşe Srebrenitsa katliamına sessiz kalamadı.

Çetin Agaşe

Katliam Çocukları kitabı ile Karabağ’da yaşanan katliam sonrası yaşananlara da dikkat çeken Araştırmacı Gazeteci Yazar Çetin Agaşe “şartlar ve coğrafya ne olursa olsun her katliam insanlık suçudur, meşrulaştırılamaz” dedi ve Srebrenitsa katliamı yıl dönümü ile ilgili şunları söyledi;“Merhum Aliya Izzetbegoviç’in “Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”  Sözlerini andığımız ve unutmamamız gereken günlerdeyiz.15 Temmuz 1995'te 8372 Bosnalı masum sivil katledildi. Bu katliam medeni batının vahşi yüzüdür. Yugoslavya iç savaşı döneminde "Güvenli Bölge" ilan edilen Srebrenitsa'yı koruyan Birleşmiş Milletler Güvenlik güçleri, Sırp saldırganları şehrin kapılarını açarak 8372 masum Bosnalı sivillerin katliamına göz yummuşlardır. 21. Yüzyılın en acımasız katliamına duyarsız kalan batının, bugün dünyaya insanlık dersi vermeye çalışması kadar komik bir durum olamaz”
 
Osmanlıdan kalan manevi mirasımız
Türkiyenin manevi miras devraldığının altını çizen Agaşe,  “Bosna-Hersek Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti’nin manevi sınırları içerisine aldığı topraklardır. Merhum bilge kral Aliya İzzetbegoviç hasta yatağında iken, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a "Bosna size emanet" demişti. Osmanlı'nın bir zamanlar hakim olduğu gönül coğrafyanın Türkiye Cumhuriyetine emanettir." dedi
 
Yarın başka topraklarda da olacağız
Tarih, Türkiye Cumhuriyeti’ni Osmanlı’dan kalan manevi coğrafyaya karşı sorumlu kılmaktadır. Suriye’de, Bosna’da, Irak’ta, Libya’da, Katar’da, Azerbaycan’da...Yarın başka başka coğrafyalarda bulunacak olmamızın nedenide budur.