TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 11-06-2021 18:23   Güncelleme : 11-06-2021 18:23

Dev güneş santralinin temeli atıldı

Dev güneş santralinin SCADA binasının temeli bakanların katılımıyla atıldı.

Dev güneş santralinin temeli atıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dev güneş enerji santrali Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin ilk fazının tamamlanması ve SCADA binasının temelini atmak ve sahada incelemelerde bulunmak üzere Konya'nın Karapınar ilçesine geldi. Tamamlandığında 1000 MW kapasiteyle Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise en büyük 5 güneş enerjisi santralinden biri olacak Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nin ilk fazının tamamlanması ve SCADA binasının temelinin atılması dolayısıyla program düzenlendi. Programa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, üst düzey bürokratlar ve protokol mensupları katıldı.

“Yenilenebilir enerji yatırımıyla insanımıza, ekonomimize faaliyet sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz”
Törende konuşan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, “2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki alanımızda 9 ayda 700 bin adet panel montajı tamamlandı. Kurulumu yapılacak panellerin yüzde 30'unu sahada tamamladık. Santralimizin 1. fazını Allah'ın izniyle tamamladık. Santralimizin Türkiye'nin en büyük güney enerjisi merkezi olduğunu söylemek isterim. Tesisimizin tamamı Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise 5 büyük santrali arasında yer alacak. Biz bu yenilenebilir enerji yatırımıyla insanımıza, ekonomimize faaliyet sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Birinci fazı tamamlanan üretim tesisimizin bedeli toplam 1 milyar dolar. Ankara'dakinin de 400 milyon dolar olmuştur. Pandemi koşullarına rağmen 1 milyar 400 milyon liralık yatırımı 2022 sonunda tamamlayıp ülkemizin ve ekonomimizin hizmetine açmış olacağız. 700 bin adet panelin kurulumu tamamlandı, üretime başladı. Her bir panelden maksimum verim alıyoruz. Santralimizde kullanılmakta olan akıllı takip sistemiyle doğuşundan batışına kadar güneşi takip ederek yüzde 12 daha fazla elektrik üretimi yapıyoruz. Fabrikamız ve santralimiz yıllık 1,5 milyon ton karbon emisyonu ve yaklaşık 400 milyon dolarlık döviz çıkışını engelleyecektir. Bugün santralimizin SCADA merkezinin temelini atıyoruz. Tasarımını bir mimari yarışmayla yaptık. Yalnızca yönetim merkezi değil, bu alanda çalışan profesörlerin, akademisyenlerin teknoloji ve bilgi paylaşım merkezi olacaktır. Yenilenebilir enerjiyi temsil eden bu görkemli yapının açılışında da bir araya geleceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı arz ediyorum, bakanlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.
Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da, güçlü iktidar ile ülkenin başarıya ilerlediğini belirterek, “Türkiye'nin yakın tarihine baktığımızda ne zaman güçlü bir siyasi iktidar varsa büyük yatırım ve hamleler gerçekleştirilmiş. Adnan Menderes, Özal ve Necmettin Erbakan döneminde olduğu gibi bugün de Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iktidarı ile birlikte Türkiye'de çok daha büyük başarılara imza atıldı. Türkiye'yi engellemeye çalışanlara rağmen, yatırımları engellemeye çalışanlara rağmen önümüze, işimize bakıyoruz. Gerçek gündem ve yatırımlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Salgına rağmen bu yatırımı aksatmadan devam ettiren Kalyon Holding'e teşekkür ediyorum” diye konuştu.