GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-08-2020 10:59   Güncelleme : 29-08-2020 11:08

Devlet destekli tohum kredisi nedir, nasıl alınır

Devletin çiftçiye verdiği değer ve destekle üretim çok daha iyi yerlere ilerliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasının birlik olması sonucunda çiftçilere yardım sağlanmaktadır. Peki, tohum kredisi nedir, nereden alınır, başvurusu nasıl yapılır, tüm detaylar haberimizde..

Devlet destekli tohum kredisi nedir, nasıl alınır

Devlet tarafından çiftçilere yardım amaçlı verilen devlet destekli tohum kredisi Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliğince sağlanmaktadır. İki kurumun ortaklaşa hazırladığı kredi çiftçilerin tüm ihtiyaçlarına destek olmaktadır.
 

Kimler devlet destekli tohum kredisinden yararlanabilir
Devlet destekli tohum kredisinden yararlanabilecek kişiler çiftçilerdir. Kişinin çiftçilik ile uğraşıyor olması aranan şartların başında gelmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan ve sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler krediye başvurabilmektedir. Krediden yararlanmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlarının bulunması gerekmektedir.

Başvuruda istenilen evraklar nelerdir
Devlet destekli tohum kredisi almak için başvuruda bulunan vatandaşlardan istenilen birtakım evraklar vardır. Kredi başvurusunu bu belgeler yanınızda değilken yaptığınızda başvurunuz reddedilmektedir.

Başvuruda bulunurken yanınızda götürmeniz gereken belgeler şunlardır:

*Başvuran çiftçinin kimliği veya ehliyeti
*Tüzel kişilik sözleşmesi
*İşletmenin güncel vergi levhası örneği
*En az 3 aylık bilanço örneği
*Tüzel işletmeler için varsa diğer ortakların kimlik fotokopileri
*Kredi için teminat olarak gösterilen mülk veya mülklerin tapu belgesi örnekleri
*Bilanço kapsamındaki çiftçilerin son 3 aylık gelirini gösteren belge        

Nereden alınır
Devlet destekli tohum kredisi Ziraat Bankası’ndan veya Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınabilmektedir. Tarım kredisi veya tohum kredisi almak için vatandaşların başvurularını mesai saatleri içerisinde Ziraat Bankası şubelerine giderek yapmaları gerekmektedir. Tarım Kredi Kooperatifi’nden kredi almak isteyen çiftçiler ise kooperatifin şubelerinden mesai saatlerinde başvuru yapabilirler.
 

Birim fiyatları nasıldır
Sertifikalı tohumların kullanımıyla her bitki için verilen destek miktarı farkıdır. Destek verilen her bitki için birim destek fiyatları şu şekildedir:
*Buğday ve arpa için 8,5 TL
*Tritikale, yulaf ve çavdar için 6 TL
*Çeltik için 8 TL
*Nohut, kuru fasulye, mercimek ve soya için 20 TL
*Susam, kanola ve aspir için 4 TL
*Patates için 80 TL
*Yonca için 30 TL
*Yerfıstığı için 15 TL
*Korun​ga, fiğ ve yem bezelyesi için 20 TL
 

Hangi bankalar çiftçiye tarım kredisi vermektedir
Adından da anlaşılacağı üzere Ziraat Bankası, çiftçilere tam destek vermekte olan bir bankadır. Sadece Ziraat Bankası değil, diğer kimi özel bankalar ve devlet bankaları da çiftçiye tarım kredisi vermektedir. Devlet destekli tohum kredisi almak isteyen vatandaşlar bu bankaları da tercih etmektedir.

Tarım kredisi veren diğer bankalar şunlardır:

*Şekerbank
*Halkbank
*Garanti Bankası
*QNB Finansbank
*TEB
*Denizbank
*Yapı Kredi Bankası
*İş Bankası