SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-02-2021 14:52   Güncelleme : 20-02-2021 14:52

Doğal Besinlerin Hormon Aktivitesi Gösterdiğini Duydunuz mu? Hormon Aktivitesi Gösteren O Doğal Besinler Neler?

Güvenerek ve severek tükettiğiniz besinlerin hormonları bozduğunu biliyor muydunuz?  Ne yemeliyiz? Ne kadar yemeliyiz? Vücudumuz ve hormonlarımız için en uygun doğal besinler neler?

Doğal Besinlerin Hormon Aktivitesi Gösterdiğini Duydunuz mu? Hormon Aktivitesi Gösteren O Doğal Besinler Neler?

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan stres, hastalıkların yanı sıra en çok hormonları etkilemektedir.  Market raflarında yer alan donmuş gıdalar ve paketli gıdaların raf ömrünü artırabilmek için bir çok kimyasala maruz kalarak hormon bozukluğuna sebep olmakta. Sağlıklı beslenmeyen bireylerde işlenmiş gıdaların yanına sigara ve alkolde eklenince işler tamamen kötüye gitmekte. Paketli ürünler ya da işlenmemiş gıdalar yerine tercihini doğal ürünlerden yana kullanmak isteyenler için ise küçük bir uyarı yapmak gerekir. Bir çok besin içerisinde hormon aktivitesi gösteren bileşikler yer almaktadır. Bu sebeple çok tüketilmemesi gerekir. Tüm bu olumsuz gıdaların yanında birde vücudunuz için doğal olan besinlerde vardır. Peki  o besinler neler ?

HORMAN AKTİVİTESİ GÖSTEREREK VÜCUDUNUZ İÇİN DOĞAL OLAN BESİNLER:
Vücut için oldukça faydalı olan bu gıdalarda dikkatli tüketilmelidir. Sağlıklı beslenmek demek doğal gıdaları çok tüketmek demek değildir, doğal gıdaları sağlığımız için en uygun şekilde tüketmektir.
KAKAO: Theobroma cacao adı verilen bitkinin çekirdeklerinin toz haline getirilmesi sonucu elde edilen kakao (piyasa adıyla çikolata) doğru miktarda tüketildiğinde mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salgılanmasını artmasına neden olur. Gece uyumadan önce bir parça bitter çikolata yemek vücudumuza alacağımız seratonin, uyku hormonu olan  melatonine dönüşerek rahat uyumamızı sağlar.

BAKLA: Kırık kemiklerin onarılması, kemik erimesinin yavaşlatılması ve içerisinde ki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirici özelliğe sahiptir. Vücutta doğal olarak üretilen dopamin seviyesini artırır. Dopamin; beynin işleyişini düzenleyen bir hormondur. Dopamin eksikliği ileri ki yaşlarda Alzheimer gibi hastalıklara neden olur. Unutmamak gerekir ki dışarıdan dopamin takviyesi alan hastalar muhakkak doktor kontrolünde tüketmelidir.

SOYA FASULYESİ: Bitkisel östrojen kaynağı olan soya fasulyesi yapılan araştırmalarda soya tüketiminin menopoz sorunlarını azalttığı gözlenmiştir. Östrojen içeren besinler tüketen hayvanların yarıdan çoğunun doğumları zor gerçekleşmiştir. Diğer yandan ailesinde östrojen bağımlı kanser öyküsü olan kadınların mutlaka östrojen içeren tüm ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir.

KARALAHANA: Sülfür açısından zengin olan Karalahananın yapılan araştırmalara göre kanseri önleyici etkisi olduğu söylenmektedir. Lahanagiller (brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası vb.) vücuttaki iyotla etkileşime girerek tiroid hormonlarının yeterince üretilememesine neden olmaktadır. 

D VİTAMİNİ: Bağışıklı sistemini güçlendiren D vitamini güçlü kemikler ve dişler için önemlidir. Kadınlarda özellikle ileri yaşta görülen kemik erimesini önleyerek, bir hormon gibi çalışır. D vitamini özellik tereyağı, yağlı balıklar, hayvansal gıdalarda bulunur. Yalnız bu vitaminin en önemli kaynağı tabi ki güneştir. Güneşin dik açıyla geldiği zaman en çok kolların iç kısmından emilir. Alkol ve sigara tüketenlerde vitamin emilimi düşük olduğundan dolayı eksiklik sık olarak görülmektedir.

KAHVE: Dünya'nın her yerinde en çok tüketilen maddesi olan kahve günlük 1 bardak tüketilirse dayanıklılığı artırıcı, yatıştırır ve açlığı bastırıcı özelliğe sahiptir. Fazla miktarda kahve tüketmek ise (4-5 bardak) böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon olan kortizolün (stres hormonunun) yükselmesini sağlamaktadır. Bu durum ise metabolizmayı bozarak kilo dengesizliklerine sebep olmaktadır.