GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2021 17:41   Güncelleme : 17-02-2021 17:41

Doğan Cüceloğlu Kimdir ?

Psikoloji bilimine yön veren ve öğrencileri tarafından psikolojinin kutup yıldızı olarak anılan Doğan Cüceloğlu evinde ölü bulundu.

Doğan Cüceloğlu Kimdir ?

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun İstanbul Beşiktaş’ta yaşadığı evde cansız bedenine ulaşıldı. Kalp hastalığı bulunan ve yakın zamanda anjiyo olan ünlü psikolog Cüceloğlu’nun  kesin ölüm nedeni için adli tıp sonuçları bekleniyor.

ANNEN YOKSA, KİMSEN YOK.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre haftada iki kez evlerine temizliğe gelen M.Ç. zili iki kere çaldığını kapıyı açan kimse olmayınca eve girdiğini ve Doğan Cüceloğlu’nu yerde kanlar içinde görünce yetkililere ve ailesine haber verdiğini açıkladı.
İhbar üzerine Cüceloğlu’nun evine gelen İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri yapılan ilk araştırmada Cüceloğlu’nun ev kazası sonucu başından darbe alarak öldüğünü olayla ilgili araştırmaların devam ettiğini söyledi. Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun ölüm haberini duyan bir çok kişi sosyal medyada bilimsel makalelerini, söyleşilerini videolarını paylaşarak sevgilerini dile getirdi. Annesinin ölümünü anlatırken ‘Annen yoksa kimsen yok !’ diyen Cüceloğlu’nun videosu sosyal medyada en çok paylaşılan video oldu.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİMDİR? 
9 Şubat 1938 Mersin doğumlu Can Cüceloğlu 11 çocuklu ailenin en küçüğüdür. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinde görev almıştır. Daha sonra Fulbright  bursu ile Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde  ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev almış ardından bu Üniversitede  1980-1996 yılları arasında çalışmıştır. 1996'dan sonra Türkiye’ye dönen Cüceloğlu üniversite öğrencilerine konferanslar vermeye başlamış ardından iş adamlarına ebeveynlere seminerler düzenlemiştir. Kırktan fazla bilimsel makalesi olan Doğan Cüceloğlu en çok Türk insanı psikoloji üzerinde yoğunlaşmış ve kitaplarını oldukça anlaşılır yazmaya özen göstermişti. Türkiye’de psikolojiye yön veren isim olarak görülen Doğan Cüceloğlu, 83 yaşında Beşiktaş’ta ki evinde hayatını kaybetmiştir.