GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2020 17:46   Güncelleme : 19-11-2020 18:19

Doğum Parası Nedir Çocuk Parası Nasıl Alınır

Hükümet tarafında doğum parasının nasıl alınacağı ve bu haktan nasıl yararlanacağı vatandaşlar tarafından araştırmaktadır.

Doğum Parası Nedir Çocuk Parası Nasıl Alınır

Hükümet tarafından doğum parası adı altında yeni çocuğu olan ailelere yapılan yardımla ilgili bilinmesi gereken birçok şey vardır.Ayrıca doğum parasının nasıl alınacağı ve bu haktan nasıl yararlanacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaktadır.

Hükümet tarafından başlatılan ''doğum parası'' ailelerin çocuk sayısına göre alması mümkün hale geldi. Ailelerin bu haktan nasıl yararlanacağı ve bu konuda gerekli olan başvuruları yapması hükümet tarafından ödenen söz konusu desteğin yerine gelmesin için yeterli olacaktır. 

Doğum Parası Ne Kadar?
Yeni bir çocuğu olan aileler için ödenen doğum parası, bir çocuğu bulunan aile için 300 TL, İki çocuğu bulunan aile için 400 TL, üç ve daha fazla çocuğu bulunan aile için 600 TL'dir. Doğum parasında özellikle ne kadar ücret alacağının hesaplanmasında yeni doğanların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Düzenleme tarihi ile doğum yapan tüm anneler bu yardımdan faydalanabilmektedir. Düzenleme öncesinde çocuğu bulunan ailelerde yeni bir doğum olması halinde çocuk sayısı 2 olarak değil bir olarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parasını Nasıl Alınır?
Doğum parasını almak için ailelerin doğum kağıdı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne yada İlçe müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Belgelerin teslimi sırasında doldurulacak olan formla birlikte annenin hesap bilgileri belirtilir. Doğum parası bu başvurudan sonra 40 ila 60 gün içerisinde PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Süt Parası Yardımı:
Öte yandan hükümet, yeni doğum yapan ailelere PTT şubelerinden annenin adına ve TC Kimlik numarasına ''süt parası'' adı altında yaklaşık 202 TL ödeme yapmaktadır. Süt Parası yardımıyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait il veya ilçe müdürlüklerinden bilgi alınacağı gibi bazı SGK İl veya ilçe müdürlükleri de konuyla ilgili yönlendirmelerde bulunmaktadır.