GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2020 11:27   Güncelleme : 17-08-2020 11:50

Dünyayı çocuklar yönetsin dedirttiler

Youtube’da 1 milyonu aşkın takipçisi olan Burak Tutal ve Mert Karakaş, Diyarbakır’a giderek sosyal deney gerçekleştirdi. Çocuk işçilerin verdiği tepkiler izleyenleri duygulandırırken aynı zamanda dünyayı çocuklar yönetsin dedirtti.

Dünyayı çocuklar yönetsin dedirttiler

Youtuber Burak Tutal ve Mert Karakaş Türkiye'nin dört bir yanında sosyal deneyler çekmeye devam ediyor. Bu sefer sosyal deneyin hedefinde olan çocukların verdiği tepkiler izleyenleri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. 

"Bizde kalabilirsin"
Youtube’da 1 milyonu aşkın takipçisi olan Burak Tutal ve Mert Karakaş, Diyarbakır'da gizli kamerayla çekim yaparak sokakta çalışan çocuklara aç olduklarını ve yanlarında hiç paraları olmadığını söyledi. Yardım isteyen iki yabancıya, çocuklar sırt dönmedi aksine ceplerindeki paralarını paylaştı, sattıkları ürünlerden ikram etti. Youtube'da yayınlanan videoda yer alan tüm çocuklar yardım eli uzatırken Burak Tutal çocuklardan birine “Benim kalacak yerim de yok buralarda kalacak yer bulabilir miyim?” sorusunu da yöneltince aldığı cevap herkesi duygulandırdı. Gizli kameraya çekildiğinden habersiz olan küçük çocuk, “Bizde kalabilirsin 5 kardeşiz bir abim de sen olursun” yanıtını verdi.

Youtuberlar çocukların yüzünü güldürdü
Sosyal deneyin sonunda Youtuber Tutal ve Karakaş kendilerine yardım eden çocuklara yeni normalleşme sürecinde uzaktan eğitim döneminde kullanmaları için birer tablet hediye etti. Yüzbinlerce kez izlenen video hakkında konuşan Burak Tutal ve Mert Karakaş, "Üç yıldır Youtube için içerikler çekiyoruz. The Boss bizim ikinci kanalımız. 1.5 yıldır bu kanal için çalışıyoruz. Yılda üç-dört kez Türkiye’nin farklı noktalarında sosyal deneyler yapıyoruz. Daha önce de Diyarbakır’da bir alıveriş merkezine giderek Konya’dan geldiğimizi ve kalacak yerimizin olmadığını söylediğimiz bir sosyal deney yapmıştık. Yine herkes kapılarını açmıştı. Bu kez Diyarbakır’a gidiş amacımız yazları çalışarak ailelerine yardım eden kışları ise okullarına giden çocuklara tablet dağıtmaktı. 6 tablet vardı yanımızda. Ancak o kadar çok çalışan çocuk gördük ki keşke 100 tablet alıp gitseydik diye düşündük. İyilik yapan çocuklara tablet dağıtmak istedik ama zaten hepsinin aynı iyiliğe sahip olduğundan çok emindik. Çok duygulu anlar yaşadık. Yani cebinde ne kadar parası olursa olsun ihtiyacı olanla paylaşma istekleri var. Videoda olmayan bir kısımda otoparkta çalışan bir çocuğa aç olduğumu söyledim, “Hiç param yok haftalığımı daha almadım” dedi. Almış olsa o da paylaşacaktı. Bu deneyi altı çocukla yaptık. Hepsi yardım etmek istedi. Doğu bölgesi kesinlikle çok misafirperver ve paylaşımcı ama ben bu iyiliğin tüm Türkiye’de olduğunu düşünüyorum. Farklı şehirlerde de bu tarz deneyler yaptığımızda yine herkesin yardım etmeye çalıştığını görüyoruz" ifadelerini kullandılar.

Yorum yağmuruna tutulan video sonrası Türkiye'nin farklı bölgelerinde sosyal deney yapmaya devam edeceklerini söyleyen Burak Tutal ve Mert Karakaş özellikle çocukların dahil olacağı videolar çekecek.