SPOR
Giriş Tarihi : 08-10-2020 15:37   Güncelleme : 08-10-2020 16:54

Dünyayı tuş eden, kürsüde taşlanan Ziya Doğan vefat etti

Kayserili milli güreşçi Ziya Doğan hayata gözlerini yumdu. Dünya Üçüncüsü olan Ziya Doğan, Avrupa Şampiyonası'nda kürsüde nasıl taş yağmuruna tutulduğunu yıllar önce Sportif Dergisi'ne anlatmıştı.

Dünyayı tuş eden, kürsüde taşlanan Ziya Doğan vefat etti

1932 yılında Kayseri'nin Bünyan ilçesbinin Tuzhisar kasabasında dünyaya gelen, 1949 yılında minder güreşi ile tanışan ve ülkemize sayısız başarılar kazandıran milli güreşçi Ziya Doğan, rahmetli oldu. 88 yaşında hayata gözlerini yuman eski milli güreşçi Ziya Doğan, doğduğu kasabada yani Tuzhisar kasabasında son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye'ye sayısız şampiyonlar kazandıran, ülkemizin güreş sporunda başarılı olmasında önemli katkıları bulunan Ziya Doğan, nasıl dünya Üçüncüsü olduğunu, Avrupa şampiyonu olduğunda nasıl taş yağmuruna tutulduğunu yıllar önce Kayseri'de yşayınlanan tek spor dergisi Sportif'e anlatmıştı. O dönemde gazeteci Bekir Demirağ ile özel bir röportaj gerçekleştiren merhum milli güreşçi Ziya Doğan, "Mısırlı rakibimi yenerek Akdeniz Oyunları'nda şampiyon oldum. Altın madalya kazandım. Kürsüye çıktık. Bayrağımız çekilecek İstiklal Marşımız okunacak. O esnada kürsüye taş yağmuru başladı. Hiç kıpırdamadan istiklal marşımızı okudum. Taş yağmuruna rağmen kürsüden inmedim. Yüce Mevla'nın işine bakın ki, bir tek taş bana isabet etmedi. Seyirciler buna daha da öfkelendi. Kürsüye çıkıp beni indirmeye yeltendi. Hiç oralı bile olmadım. Yaşar Doğu beni kucakladı ve alnımdan öptü. O sırada güvenlik güçleri gelip olayları yatıştırdı" diye anısını anlattı.

Kayseri'nin yetiştirdiği en önemli sporculardan birisi olan Ziya Doğan'ın gazeteci Bekir Demirağ ile Sportif Dergisi'nde yayınlanan röportajını okumak için TIKLAYINIZ