GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-08-2020 15:39   Güncelleme : 19-08-2020 16:45

Engelli raporu almanın aşamaları

Engelli raporu kişilerin yararlanacağı haklar nelerdir. Sosyal devlet yapısı engelli raporu almak konusunda birçok olanak sunmakta ve engelli raporları kısa zamanda istek de bulunan kişilere teslim edilmektedir. Engeli raporu nasıl alınır, kimler alabilir, hangi aşamaları var?

Engelli raporu almanın aşamaları

Devlet hastanesinden engelli raporu başvurusu yapıldıktan sonra, hastaneye gidilmesi ve sağlık kurulunun toplandığı günlerin tespit edilmesi gerekir. Sağlık kurulunun toplandığı günlerde engelli bireylerin hastaneye gitmesi gerekir. Sağlık kurulu raporu muayenesi için ilgili vezneden sıra alındıktan sonra, engelli raporu başvuru formu doldurulur ve rapor alınması için aşağıda ki aşamalara ihtiyaç duyulur;

*Vezne tarafından teslim alınan evraklar sisteme işlendikten sonra, muayene aşamasında kullanılacak belgeler ve formlar hastalara teslim edilmektedir. Vezne memurunun verdiği evraklar kaybedilmemeli ve her muayene aşamasında doktorlara imzalatılmalıdır.
*Hastane tarafından verilen evrakta yer alan bölümlere gidilerek, hastanın muayeneden geçmesi sağlanmalıdır. Muayene tamamlandıktan sonra, ilgili doktor evrakları doldurmalı ve imza atmalıdır.
*Evrakta yer alan muayeneler tamamlandıktan sonra, doldurulan evraklar engelli raporu toplama görevlisine teslim edilmelidir.
*Rapor görevlisi inceleme yaptıktan sonra, sağlık kurulu evraklarının ne zaman teslim alınabileceği belirlenecektir.
Rapor görevlisi tarafından belirtilen tarihte hastaneye giden hastalar ya da hastalara vasi olarak atanan kişiler, hastaneye giderek sağlık kurulu evraklarını teslim almalıdır. Engelli sağlık raporu almaya hak kazanan vatandaşlar, belirtilen tarihte engelli raporunu da teslim alabilirler.

Başvuru sorgulaması nasıl yapılır
Engelli sağlık raporu başvurusundan sonra, e-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu evrak kayıt sisteminden başvuru sorgulaması yapılabilir. Engelli sağlık kurulu raporunun sorgulanması için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
E-Devlet Sistemi Engelli Raporu Sorgulaması:
*turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet ana sayfası açılmalıdır.
*Ana sayfanın sağ üst köşesindeki “Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra, e-devlet giriş ekranı açılmalıdır.
*T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi doğrulandıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.
*E-devlet girişi tamamlandıktan sonra, e-hizmetler bölümü üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçimi yapılmalıdır.
*Sosyal güvenlik kurumu sayfası açıldıktan sonra Evrak Kayıt” sisteminden engelli sağlık kurulu raporu sorgulanabilir.

Rapor teslim alınırken..
Engelli sağlık raporunun kuruldan teslim alınması esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
*Kurum tarafından verilen 2020 raporu kopyalı olacak şekilde teslim alınmalıdır.
*Raporun aslına ek olarak verilen örneklerin üzerinde “Aslı Gibidir” ibaresi yer almalıdır.
*Aslı gibidir kaşesiyle hazırlanan kopya raporlar, asıl raporun yerine geçmekte ve raporun talep edildiği tüm kuruluşlarda geçerli olmaktadır.
*Üzerinde “Aslı Gibidir” kaşesi bulunmayan rapor kopyaları, resmi geçerliliğini yitirmektedir. Resmi geçerliliği olmayan engelli raporları, herhangi bir kurum tarafından kabul edilmez.