GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-12-2021 14:05   Güncelleme : 15-12-2021 14:05

ETV'de Kürsü Krizi Konuşuldu!

İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclis Grup başkanvekili Kazım Yücel ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk arasında, Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Kasım ayı 2. birleşiminde kürsü krizi yaşanmıştı. Kriz, Aralık ayı toplantısına kadar çözüldü. Belediye yetkilileri çözüm yöntemini, kürsüyü kaldırarak buldu.

ETV'de Kürsü Krizi Konuşuldu!


İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclis Grup başkanvekili Kazım Yücel ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk arasında, Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Kasım ayı 2. birleşiminde kürsü krizi yaşanmıştı. Kriz, Aralık ayı toplantısına kadar çözüldü. Belediye yetkilileri çözüm yöntemini, kürsüyü kaldırarak buldu.

Konu ETV Kayseri ekranlarında yayınlanan Kayseri Kulisi programında Gazeteciler Recep Bulut, Ferhat Yağmur ve Yusuf Agaşe tarafından masaya yatırıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk başkanlığında yapılan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşiminde, İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Kazım Yücel’in kürsüden konuşmak istemesi üzerine kriz yaşanmıştı. Savruk, Yücel’in yerinden konuşmasını istemişti. Yücel ise kürsüye çıkarak meclis üyelerine seslenerek, “Konuşmayalım mı sayın meclis üyeleri” diyerek tepkisini dile getirmişti.

Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayı meclis toplantısında ise kürsü krizine kesin çözüm buldu. Kürsü, tamamen kaldırıldı. İyi Partili Yücel ise, kürsüden konuşmasını gerektirecek bir madde olmadığını ama olsaydı eline mikrofonu alıp sahneye kürsü olmadan da çıkabileceğini söyledi. Yücel, "O kürsüye bizden başka daire başkanlarının hepsi çıktı. Önceki toplantıda bende ‘hayır kürsüden konuşmak istiyorum’ dedim. Kürsüden ısrarla devam ettim ve konuştum. Beni halk seçmiş, Sayın Başkanı da halk seçmiş. Biz onları dinleriz, onlar da bizi dinlemek zorunda. Bugün kürsü krizi yaşanmaması için kürsüyü hiç koymamışlar. Bu Kayseri adına üzücü. Bugün kürsüden konuşulacak madde olmadığı için aklıma gelmedi sonradan gördüm. Kürsüden konuşmamı gerektirecek bir madde olsaydı, yine oradan ayakta stand up yapar gibi konuşurdum, elimde mikrofonla bir şeyler ifade ederdim. Kürsü olmasına gerek yok, halk bizi konuş diye seçti. Bu bana göre Kayseri Büyükşehir Belediyemizin çok ciddi bir eksikliği." ifadelerine yer verdi.

Konu ETV Kayseri ekranlarında ETV Kayseri Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur’un hazırladığı, Gazeteci Recep Bulut ve Gazeteci Yusuf Agaşe’nin konuk olduğu Kayseri Kulisi programında masaya yatırıldı.

"BU BİR REZALETTİR"
Usta Gazeteci Recep Bulut, “1994 öncesi CHP’li belediye başkanları iktidardaydı. Refah Partisi o zaman en güçlü muhalefetti. Refah Partisi’nden Şükrü Karatepe Büyükşehir Belediye Başkanı adayıydı, Melikgazi Mehmet Özhaseki, Kocasinan Bekir Yıldız, MHP’den de Durdu Özer emekli hakim. Şükrü Karatepe’nin de Özhaseki’nin de ısrarla istediği şuydu; Recep Bey be olur bizi muhalefet adayları ile karşı karşıya getirin. Niyazi Bahçecioğlu Belediye Başkanıydı ama onlara göre muhalefetti. Ben onlarla Ticaret Odası’nın İstasyon Caddesindeki sosyal tesislerinde bir açık oturum yaptım. Herkes kendi partisinden 5-6 kişi getirebilir dedik. O zaman Şükrü Karatepe olsun, Özhaseki olsun çatır çatır tartışıyorlardı. O zamanlar yaptığımız açık oturumlarda Refah Partili Belediye Başkanı adayları rakiplerini isterlerdi, çatır çatır tartışmak için. Seçildiler ne oldu? Aynı politikayı Cumhurbaşkanı da Başbakan da 20 yıldır uyguluyor. Rakip adaylarla kesinlikle aynı ekrana çıkmıyorlar. En son Deniz Baykal ile Recep Tayyip Erdoğan o zaman Uğur Dündar’ın Arena programına çıktılar. Bugün belediye meclisinde o kürsüyü bile kaldırma noktasına geldiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kürsü neyse yerel ölçekte de belediye meclisindeki kürsü odur. Burada muhalefetin yapması gereken Kazım Yücel İyi Parti Grup Başkanvekili olarak hem Özgür Özer CHP Grup Başkanvekili olarak önümüzdeki meclis toplantısında ağızlarını koli bandıyla kapatacaklar. Bütün üyeler yapacak bunu. Türkiye çapında ses getirirler. Bu bir rezalettir. Hiç kimse meclis üyelerinin  konuşacağı kürsüye engel getiremez. Mehmet Savruk aslında 12 Eylül öncesi CHP’liydi sonradan Ak Parti saflarına katıldı. Getirirseniz, sizin demokrasi kültürünüzün geldiği nokta ortadadır. Kayseri için bu bir skandaldır. Unutuldu, kürsü şuradaydı, buradaydı falan demeyin. Bir önceki toplantıda sen bunun sinyalini vermiştin. Bu kürsü hiç kimsenin babasının malı değil. Türkiye çapında skandaldır bu. Memduh Büyükkılıç buna bile bile yol verdiyse yanlıştadır. Bunun sayın Savruk’un kişisel kanaati olduğuna da inanmıyorum.” diye konuştu.
Gazeteci Ferhat Yağmur ise, “Kürsüyü kaldırınca sorun çözülüyor. Vatandaşın da sesini kısarsan sorunlar bitiyor. Konuşmasınlar diye kürsüyü kaldırıyorlar. Diğer taraftan da Özgür Özer beyin bir açıklaması vardı. Sadece kürsüyü kaldırmakla kalmıyorlar, şirketlerle ilgili bilgi istiyoruz bir türlü bu bilgilere ulaşamıyoruz diyor. Ne bilgi veriyorlar ne konuşturuyorlar. Bunu biz söylemiyoruz, yapılan icraatlar söylüyor. Bunu biz yapmadık, iyi Partililer ya da Cumhuriyet Halk Partililer yapmadı, bunu yapan meclisi yöneten irade.” dedi.

Gazeteci Yusuf Agaşe durumu, “Vatandaşın sesini bir şekilde kestiler de oradaki meclis üyeleri vatandaşın sorunlarını dile getirmek için oradalar sen bunu da mı engelleyeceksin? Sizde susun diyor konuşmayın diyor. Başkanın haberi yoktu diye ben zannetmiyorum. Başkan kürsüyü orada görmeyince sorardı.” şeklinde yorumladı