SPOR
Giriş Tarihi : 05-03-2021 13:44   Güncelleme : 05-03-2021 13:53

Ezber Bozan Kadına, Ezber Bozan Ödül

Kayserispor Başkanı Gözbaşı, sporda ve iş dünyasında yaptıklarıyla ''Ezber Bozan Kadın'' ödülüne layık görüldü. 

Ezber Bozan Kadına, Ezber Bozan Ödül

Türkiye'nin ''ilk kadın başkanı'' olarak tüm dünyaya nam yapan Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, Dünya Gazetesi ve Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye’nin Kadın Liderleri Ödül Töreni'nde ''Ezber Bozan Kadın'' ödülünü aldı. 

AYKIRI KADINA EZBER BOZAN ÖDÜLÜ:
Dünya Gazetesi ve Koç Üniversitesi'nin yanı sıra Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM)'ın ortaklaşa düzenlediği ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle de bu tarihe yakın bir dönemde düzenlenen Türkiye’nin Kadın Liderleri Ödül Töreni'nde Kayserispor Kulübü ve BRN Yatak Yönetim Kurulu Başkanı Berna Gözbaşı'da ödül aldı. İlk kez bir futbol kulübü başkanı olarak görev alması nedeniyle ''Ezber Bozan Kadın Ödülü'' layık görülen Berna Gözbaşı, törene aykırı misyonu nedeniyle damgasını vurdu.
Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, kadınlar gününe yaklaşırken bu günün hakkını verecek bir ödül aldı. Ödül töreni, geçtiğimiz günlerde “Türkiye’nin Kadın Liderleri Ödül Töreni” adı altında gerçekleşti. Online yapılan törende Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu başkanı Hakan Güldağ’ın konuşmasından sonra ödüller sahiplerine verildi. Ödül alan lider kadınlar biri olan Berna Gözbaşı'nın online yapılan törene sağlık nedenleri yüzünden katılamadığını bilgisine ulaşıldı.

13 KADINA ÖDÜL:
Türkiye ekonomisine katkı sağlayan güçlü kadınların daha görünür olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen ödül töreninde ödüller sahibini buldu. Güçlü kadınların başarı hikayelerini, eğitim alanlarını, iş hayatlarında destekleyen şirketleri ortaya çıkarmayı hedefleyen törende 13 farklı kategoride ki ödüller sahiplerini buldu. Ezber Bozan Kadın Ödülü'nün sahibi Berna Gözbaşı ise olurken, Türkiye'nin Kadın Girişimcisi ödülünü Demet Mutlu, Rota Çizen Kadın Ceo ödülünü Demet İkiler ve Umut Vaad Eden Genç Kadın ödülünü Esra Serbes aldı. Törende toplam 13 kategoride ödül verildi. 

BERNA GÖZBAŞI KİMDİR:
Kayserili kadın girişimci ve Kayserispor başkanı Berna Gözbaşı, 1974 Gelibolu Çanakkale doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olan Berna Gözbaşı Türk iş kadını ve hem Türkiye'nin hem de Kayserispor'un ilk profesyonel futbol kulübü ilk kadın başkanıdır. İş hayatına Kayseri Çinkur'un ihracat biriminde başladı. Londra Metal Borsasında "Uluslararası Finans, Metal Ticareti, Futures& Options" konusunda eğitim aldıktan sonra, ilk şirketi olan BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi'ni 2001 yılında kurdu. Birçok firmaya uluslararası pazarlama ve dış ticaret danışmanlığı yaptı. İhracata açılmamış bir cok KOBİ'yi ihracatla tanıştıran Gözbaşı, 2001 -2006 yılları arasında Ortadoğu, Doğu ve Batı Afrika pazarlarında aktif çalıştı. 2006 yılında yatak üretimine başladı. BRN Yatak'ı farklı paketleme yöntemleri 5 kıtada 60'dan fazla  ülkeye ihraç eden bir şirket haline getirerek, çok kısa bir sürede sektörün en önemli ihracatçı firmalarından biri haline getirdi ve  girişimcilik ve ihracat  dalında birçok ödüle layık görüldü ve genç ve kadın girişimciler için rol model oldu. İki kız çocuğu annesi olan Berna Gözbaşı, aynı zamanda DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Yönetim Kurulu'nda halen Sayman Üye olarak görev yapıyor.

ALDIĞI ÖDÜLLER:
Berna Gözbaşı, "Alanında En Başarılı İş Kadınları "Yılın En Başarılı Kadın İşvereni" Ödülü'nü Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.
2012 yılında "AKİB – 2012 Yılı Kayseri İhracatının Yıldızları" Ödülü'ne layık görüldü.
2012 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Harvard Üniversitesi -AllWorld Network-Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 25 Şirketi arasında yer aldı.
2012 yılındaYaratıcı Genç Girişimciler Derneği Ödülleri Türkiye 1'incisi oldu. (CYEA Creative Young Entrepreneurship Awards 2012)
2011 yılında Avrupa İş Ödülleri'nde (European Business Awards) "Yenilikçilik, Inovasyon ve En İyi Uygulamada" 15.000 firma arasından finale kalarak Avrupa'nın en başarılı 10 girişimcisi arasına girdi ve "Ruban D'Honneur 2011" nişanına layık görüldü.
2009 yılında Dünya Gazetesi, DHL ve Akbank işbirliğiyle hazırlanan Türkiye geneli "İhracatın Yıldızları" yarışmasında "Yeni Pazarlama Ulaşma Başarısı" konusunda ödül aldı.
2009 yılında Kayseri Sanayi Odası'nın "Krizde İhracat ve İstihdamı Artırma ve Yenilikçi Ürünler" Özel Ödülü'ne layık görüldü.
2007 yılında Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Türkiye'nin Kadın Girişimci" Yarışması'nda Türkiye birincisi seçildi.
2006 yılında Kayseri Ticaret Odası tarafından "Başarılı Genç İhracatçısı" seçildi.
2002 yılında Dünya Gazetesi – "İllerin En Başarılı İş Kadını Yarışması" Kayseri ili birincisi seçildi.