SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-08-2020 09:58   Güncelleme : 15-08-2020 10:16

Faydaları saymakla bitmiyor

Dünyanın en popüler meyvelerinden olan çilek sadece güzel tadı için değil, aynı zamanda birçok yararı için tavsiye edilmektedir. Fransa menşeli olan çileğin faydaları nedir, detaylar haberimizde..

Faydaları saymakla bitmiyor

Fransa menşeli çilek kalp ve kan şekeri için faydalı olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olmasının yanında aynı zamanda mükemmel C vitamini kaynağıdır. Bunun yanında potasyum ve manganez gibi mineraller açısından da zengindir. Çilekler parlak kırmızı, tatlı ve suludur, jölelerde, tatlılarda ve reçellerde kullanılmaktadır.

Kalbi korur, kan şekerini düzenler
Çileklerdeki antioksidanların ve polifenollerin bolluğu, kalbi hastalıklardan korumak için ideal yiyecek yapmaktadır. Çilek, dolaşım sisteminin astarını koruyan ve böylece arterleri plak birikiminden koruyan ve kan basıncını düzenleyen antosiyaninler (kırmızı renklerinden sorumlu antioksidanlar) içermektedir. Uzmanlara göre, her hafta üç veya daha fazla porsiyon çilek tüketen kadınlar kalp krizi riskini üçte bir oranında azaltmıştır. Aynı zamanda çilek ellagik asit içermektedir ve bu, antioksidanlarla birlikte nişastalı gıdaların sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Bu, nişastalı bir yemek sonrası kan şekeri seviyelerindeki artışı kontrol etmektedir.

Beyin sağlığına iyi gelir
Çilek, yüksek antioksidan içeriği ile beyin hücrelerini serbest radikallerden kaynaklanan hasarlardan korumaktadır. Ayrıca beyindeki nöronların birbirleriyle iletişim kurma biçimlerini de değiştirmektedir ve bu sonuçta daha iyi beyin sağlığına yol açmaktadır. Aynı zamanda göz sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir.

Mükemmel C vitamini kaynağı olan çileğin, tek bir porsiyonu portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. C vitamininin, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini artıran bağışıklık arttırıcı antikorları tetiklediği bulunmuştur. Ayrıca çileklerin alerji ve astımla savaştığı bilinmektedir.