EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-07-2021 21:56   Güncelleme : 12-07-2021 22:05

Gözbaşı'nın Hedefi 45 Ülke, 1 Milyar İnsan !

DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Gözbaşı, Türkiye ile Afrika arasında 20 Milyar dolar civarında bir ticaret hacminin olduğunu söyledi.

Gözbaşı'nın Hedefi 45 Ülke, 1 Milyar İnsan !

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı BRN Yatakları Sahibi Berna Gözbaşı, 1 Milyar Nufüslü Afrika ile Türkiye arasında 20 Milyar dolarlık bir ticaret hacminin olduğunu söyledi.

50 PARTNER 45 ÜLKE:
Afrika ile oluşturulan ticaret trafiğinin artarak devam edeceğini dile getiren DEİK Afrika İş Konseyleri Koordinatör Gözbaşı, 45 Afrika ülkesinde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gözbaşı açıklamasında, “DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri olarak, 50'ye yakın partner kurum ile 45 Afrika ülkesinde çalışmalar yürütüyoruz. Afrika kıtası ile ticaret hacmimiz şu an 20 milyar dolar civarındadır. Ticaret hacmimiz, son 20 yılda 4 kattan fazla artış gösterdi. İş Konseylerimizin karşı kanat kuruluşları ile gerçekleştirdiğimiz ticarete ve yatırımın artırılmasına yönelik faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ülkemiz ile Afrika kıtasındaki ülkelerin karşılıklı güvene dayalı olarak, ticaret hacminin önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın belirttiği 50 milyar ticaret hacmi rakamına ulaşmak için DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri olarak, ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek üzere toplantı, İş forumu ve görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

TOPLAM RAKAM 1 MİLYAR KİŞİ:
Afrika kıtasının dünya ihracatındaki payının yüzde 2,6 gibi bir rakam olduğunun altını çizen DEİK İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Gözbaşı, “54 ülkeden oluşan Afrika kıtası, yaklaşık 1 milyar nüfusa sahipt Kıtanın Gayri safi yurt içi hasılası yaklaşık 1 trilyon dolardır. Güney Afrika, Nijerya, Cezayir, Fas, Angola, Tunus, Kamerun, Fildişi Sahili ve Mısır kıtanın en büyük ekonomilerinin başında geliyor. Afrika kıtasının dünya ihracatındaki payı ise yüzde 2.6’dır. Afrika; gıda, tekstil, madenler ve hammaddeler dışında neredeyse tüm ürün gruplarında dış ticaret açığı veriyor. Covid-19 salgını sonrası Çin'in kıta üzerinde etkisinin önceki yıllara göre daha azalmasıyla Türkiye kıtada adımlarını sıklaştırdı. Örneğin örme giyim eşyasında ağırlığını artıran ülkemizin, Mısır’daki payı Çin’den aldığı pazarla yüzde 30’a ulaştı” açıklaması yaptı.

YENİ BİR DEĞİŞİM BAŞLADI:
Afrika kıtasına ağırlıklı olarak inşaat malzemeleri, sağlık, gıda, tarım, mobilya, demir-çelik, otomotiv ve yedek parçaları ihracatı yapıldığına dikkat çeken Berna Gözbaşı, “Yürürlüğe giren Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması ile kıtada önemli bir değişim süreci başladı ve bu süreç ivmelenerek devam edecektir. Türk özel sektörü olarak bu süreci iyi takip etmeli ve buna göre kendimizi revize etmeliyiz. Ayrıca Bankacılık ilişkileri önemli bir konu Türk bankalarının Afrika’daki mevcudiyetlerini arttırmalarını sağlamamız gerekiyor. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşması ile 1,3 milyar nüfusa sahip ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir serbest ticaret pazarı oluştu. AfCFTA sadece Afrika Kıtası için değil, dünya ticareti açısından da son derece önemli bir değişim. Biz de DEİK olarak, Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşmasının ardından kapsamlı bir bölgesel rapor hazırladık. Rapor, ürün ihracatından pazarda değişen dinamiklere, kıtadaki yeni yatırım fırsatlarından atılması gereken stratejik adımlara kadar Türk özel sektörüne Afrika’da rehberlik edecek bir projeksiyon sunacak. Raporun Ekim ayındaki Türkiye Afrika Ekonomi ve İş Forumu (TABEF) etkinliğimizde lansmanını gerçekleştireceğiz” cümleleri kurdu.