EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-08-2020 12:30   Güncelleme : 24-08-2020 12:30

Halkbank düğün kredisi şartları

Evlenecek çiftler için bankalar kredi fırsatları sunmaya devam ediyor. Halkbank tarafından verilen düğün kredisi nedir, sosyal hayatı destek kredisi nedir, ne kadar kredi verilir, kimler alabilir, tüm ayrıntılar haberimizde.

Halkbank düğün kredisi şartları

Tüm dünyada ekonomiyi alt üst eden Korona virüs nedeniyle çeşitli alanlarında maddi sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye’de maddi zorluk yaşayan ve evlenecek olan kişilere bankalar tarafından kredi paketleri sunuluyor. Düğün kredisi paketi hazırlayan Halkbank düğün yapacak kişiler tarafından araştırılmaya başlandı.

Sosyal Hayatı Destek kredisi
Diğer bir adı Sosyal Hayatı Destek olan ve Halkbank tarafından verilen kredi özellikle yeni evlenecek kişileri yakından ilgilendiriyor. Dünya evine girecek çiftlerin gereksinimlerinin karşılanması ve eşyaların alınması için kullanılacak olan kredi ile temel ihtiyaçlar giderilebilir. 60 aya varan vade süreleri ve 0,89’dan başlayan faiz oranları ile 30.000 TL’ye kadar sunulan destek kredisi evlenmek isteyen çiftlerin de ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Halkbank’ın sağladığı şartlar için öne çıkan unsur ise anlaşmalı firma ya da bayilerden alışveriş yapılması gerekiyor. Anlaşmalı firma ya da bayilerden alınan proforma fatura ya da kesin faturalar ile krediyi 0,89 faiz oranı, anlaşmalı olmayan bayi ya da firmalardan alınan proforma fatura ya da kesin fatura ile aylık 1,19 faiz oranı ile krediyi kullanmak mümkün oluyor.

Nasıl başvuru yapılır
Yeni evlenecek çiftler için Halkbank tarafından verilen düğün kredisine başvuru yapmak için öncelikle Halkbank şubelerinden birine müracaat edilmelidir. Başvurunun yapılması için satın alınmak istenen ürünlerin ve firmalarının isimlerinin bildirilmesi, toplam tutarının ne kadar olduğunun hesaplanması gerekmektedir. Buna göre anlaşmalı firmaysa, 0,89 faiz oranı üzerinden, anlaşmalı olmadığı halde ise 1,19 faiz oranı üzerinden toplam tutar kadar kredi kullanmak mümkün hale gelmektedir. Bu bakımdan örnek hesaplama yapılacak olursa, anlaşmalı firma kapsamında 10.000 TL’lik kredinin 60 ay vade süresi ile alınması durumunda aylık ödemesi 226,59 TL olmakta, anlaşmalı olmayan firmalar için çekilecek kredinin aylık ödemesi de 249,26 TL olmaktadır. Toplam ödeme ise 0,89 faiz oranı üzerinden 60 ay sonunda 13,856 TL olurken 1,19 faiz oranı üzerinden 18,548 TL olmaktadır. Fatura ibrazlarının yapılması sonrası, başvurular değerlendirmeye alınır. Çekilecek kredi satın alımlar dışında geçersiz olmakta ve ihtiyaç kredisi olarak kullanılmamaktadır. Ancak anlaşmalı firma ya da anlaşmalı olmayan firma – bayilerden yapılacak sosyal hayatı destekleme kampanyası çerçevesinde krediyi kullanmak mümkündür. Bu bakımdan farklı alanlardaki ihtiyaçları gidermek için ihtiyaç kredisi başvurusu yapılacaktır. Banka aynı zamanda krediyi verme koşulları altında gelir durumunun gösterilmesi, belgeli halde ibraz edilmesi ve ödeme planının onaylanması gibi durumları da şart koşuyor.

Ev bakım ve onarımı için de kullanılabilir
Halkbank sosyal hayatı destekleme kredisi esasında sadece evlenecek çiftlere yönelik verilmemekte olup ev tamiri, ev bakımı ya da benzeri ihtiyaçlar için de alınabilir. Yeni evlenmek ya da evli olmak gibi şartlar taşımayan kredi ev bakım onarımı sebebiyle alınacak malzeme masrafları için de aynı vade süreleri ve faiz oranları geçerli olmak üzere bankaya kredi başvurusu yapılabilir. Bilinmesi gereken ise eğer ev tadilatı ya da bakımı için kredi başvurusu yapılıyorsa işçilik ücretlerinin kredi üzerinden karşılanmayacaktır. Kredi sadece bakım için gerekecek olan temel malzemelerin temin edilmesi için verilir,  üst limit olarak yine 30.000 TL geçerlidir ve tutar yükseltilmez.