GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 12:09   Güncelleme : 20-10-2021 12:09

Hindistan'lı İş İnsanları Tarım Aletlerini Yerinde İnceledi

ilçedeki tarımın gelişmesine yönelik Talas Belediyesi'nin hizmete sunduğu tarım alet ve makineleri, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yakından takip ediliyor.

Hindistan'lı İş İnsanları Tarım Aletlerini Yerinde İnceledi

ilçedeki tarımın gelişmesine yönelik Talas Belediyesi'nin hizmete sunduğu tarım alet ve makineleri, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yakından takip ediliyor.

Hindistan'ın Bangolore kentinden gelen, Özel bir tarım ürünleri firmasının temsilciliğini yapan iş insanları, kompost gübre karıştırma makinesi başta olmak üzere Talas Belediyesi tarafından kullanıma sunulan tarım aletlerini inceledi. Hintli iş insanları Vijay Kumar Bhagavan, Vikram Bidadi Iyengar ve Rajanna Kodipalya Ganganna, Kamber Mahallesinde tarlada çalışan kompost gübre dağıtım makinesini yerinde gördü. Belediyenin böyle bir destek sağlamış olmasına şaşırdıklarını dile getiren hintli iş insanları, Ülkelerinde bu tip bir uygulamanın bulunmadığını kaydetti. Tarıma verdiği destekten dolayı Başkan Yalçın'a tebriklerini ilettiklerini söyleyen Vijay Kumar Bhagavan, Vikram Bidadi Iyengar ve Rajanna Kodipalya Ganganna, kompost gübre hazırlama makinesinin sunduğu kolaylıklara değinerek pratikliğinin yanında çevreye de büyük katkıda bulunduğuna dikkat çekti. 'Gayet güzel ve başarılı bir işlem' ifadelerini kullanan Bhagavan, “Çevreye zarar vermeden gübre hazırlamanın yanında ürünün kalitesini de artırmış oluyor. Bunu Hindistan'da da uygulamaya çalışacağız” dedi. Belediye eliyle bu uygulamaların yapılıyor olmasının oldukça önemli olduğunu söyleyen Bhagavan, çiftçilerin bu desteklerle birlikte daha iyi ürünler yetiştirebileceğini işaret etti.

Daha sonra konuşan Vikram Bidadi Iyengar da Talas Belediyesi tarafından sağlanan araçların yaptığı işleri Hindistan'da kendilerinin el ile yaptıklarını belirterek belediyenin çok önemli bir hizmet gerçekleştirdiğinin altını çizdi.


“Yapılan iş gayet güzel bir iş” diyen Iyengar, en kısa sürede bu araçları kendi ülkelerinde de kullanmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Son olarak düşüncelerini aktaran Rajanna Kodipalya Ganganna ise, şöyle konuştu;


“Kesinlikle bu imkanı kendi çiftçilerimize sağlamamız gerekiyor. Şu an için bizim orada böyle bir makinemiz yok, burada belediyenin bu imkanı sağlaması gayet güzel. Bizim devlet yetkililerimizin de gelmeleri, burada bu imkanı görüp kendi çiftçilerimize sağlaması gerekiyor.”