TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-12-2020 12:33   Güncelleme : 22-12-2020 12:34

İki önemli mobil markası Türkiye'de

Samsung ve Oppo, yılın ilk aylarında Türkiye'de üretime başlıyor.

İki önemli mobil markası Türkiye'de

Dünyada ve ülkemizde mobil telefon piyasasında önde gelen liderlerinden Samsung ve telefon piyasasına yeni adım atan Oppo şirketi Türkiye’de üretime başlıyor.

Çinli mobil üreticisi Oppo yeni yılın ilk bombasını patlatarak, İstanbul ve Kocaeli’nde tesis kurmayı planlıyor. Yılın ilk aylarında seri üretim yapmayı planlayan Oppa’dan sonra zirvedeki mobil telefon üreticilerden Samsung, Türkiye’de çalışmalarını alt yüklenici olarak seri üretime geçmeyi hedefliyor. Türkiye, gelecek günlerde iki önemli mobil markasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Çin şirketi Oppo, yılın ilk aylarında mobil telefon üretimini başlamayı hedefliyor. İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacak tesiste üretimin tamamen Türkiye’de gerçekleşeceği ve montaj olmayacağı belirtiliyor. 50 milyonluk yatırımla teşvik belgesi alındığı ve kurulacak tesis için belgelerin tamamlandığı kaydedildi. Öte yandan gözde Koreli şirket Samsung’unda Türkiye’de mobil telefon üretimi yapılacağı öğrenildi. Samsung ilk etapta üretimi İstanbul’da kurulu bir alt yükleniciyle yapacak. Oppo markasının yanı sıra üretimin mondaj ağırlıklı olacağı belirtildi.

2021'DE 84 MİLYON ABONEYE ULAŞILMASI BEKLENİYOR
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun verilerine göre 2020'de Türkiye'de mobil telefon sayısı 82,9 milyon olarak kaydedildi.
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre 2021'de mobil telefon abonesi sayısının 84 milyona çıkması öngörülüyor. Aynı programa göre geniş bant abone sayısının da 2020 sonunda 78 milyon 200 bin olması, gelecek yıl 80 milyona yükselmesi bekleniyor. Öte yandan, bu yılsonu için 19,4 milyar dolar olarak tahmin edilen bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü pazar büyüklüğünün 2021 sonunda 20,5 milyar dolar olacağı tahmin edildi. Programa göre 20,5 milyar dolarlık büyüklüğün 12 milyar dolarının telekomünikasyon pazarında gerçekleşmesi öngörüldü.