GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-05-2021 18:39   Güncelleme : 16-05-2021 18:39

İsrail'den Gazze Şeridi'ne hava ve kara operasyonu!

İşgalci İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı hava ve kara harekatı kapsamında son dakika haberleri ard arda gelmeye devam ediyor!

İsrail'den Gazze Şeridi'ne hava ve kara operasyonu!

İsrail hava saldırıları ve topçu atışları ile birçok sivili hedef alırken, birçok bina hasar gördü. Gazze genelinde ise elektrikler kesildi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 55’i çocuk, 33'ü kadın olmak üzere 188’e, yaralı sayısının ise bin 230’a yükseldiği açıklandı. İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik şiddeti, İsrail Yüksek Mahkemesinin Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan bazı Filistinli aileleri evlerinden zorla çıkarılarak başka bir yere yerleştirilmesi kararını almasıyla yeniden tırmanışa geçti. Şeyh Cerrah Mahallesi'nde evlerini terk etmek istemeyen Filistinlilerin direnişi devam ederken, İsrail polisi 7 Mayıs akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle saldırdı. İsrail güçlerinin ibadet eden Filistinlilere müdahalesi ile bölgede tansiyon giderek arttı. İsrail ordusu, 10 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne başlattığı hava saldırılarını sürdürüyor. İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nde bir sağlık merkezini 2 füze ile vurması sonucu merkezin hizmet dışı kaldığı belirtildi. İsrail işgal güçleri, Gazze Şeridi'ndeki Shuhada Al Darj Sağlık Merkezi'ni 2 füze ile hedef aldı. Saldırı nedeniyle merkezde büyük hasar meydana geldi. Saldırı sonucu yaralananlar olduğu öğrenildi. Filistin Sağlık Bakanlığı, hastanelere yönelik saldırıların Filistin sağlık personelini etkisiz hale getirmek için gerçekleştirildiğini ve sağlık personelinin korunması gerektiğinin altını çizdi.
Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze Temsilcisi Dr. Yusuf Ebu Al-Rish yaptığı açıklamada, “İsrail kuvvetleri, sadece hastaneleri değil çeşitli hastanelere giden yolları da hedef alıyor. Bu saldırılar yaralıların hastanelerde tedavi almalarına engel oluyor” ifadesini kullandı. Bugün ayrıca İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nde Çalışma ve Sosyal Kalkınma bakanlıklarının bulunduğu iki binayı vurduğu ve binalarda büyük hasar oluştuğu belirtildi. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar sonucu yıkılan binaların enkazından siviller kurtarılmaya devam ediliyor. Ayrıca Gazze Şeridi'nde Çalışma ve Sosyal Kalkınma bakanlıklarının bulunduğu iki binayı vurdu.