GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2020 11:13   Güncelleme : 05-08-2020 16:28

İzinsiz mesaj atan firmaları şikayet edebilirsiniz

Telefonunuza gelen izinsiz ve ya istenilmeyen mesajlardan kurtulmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

İzinsiz mesaj atan firmaları şikayet edebilirsiniz

Akıllı telefon kullanımının ve internet üzerinden alış verişin artmasıyla birçok firmadan izinsiz ve ya istenilmeyen mesajlar geliyor. Birçok firmadan gelen bu mesajlardan kurtulmak için artık e-devlet üzerinden işlem yapılabiliyor.

İstemeyen mesajlar
Telefonunuza gün içerisinde gelen birçok marka mesajlarının bazılarından yalnızca bir kere alışveriş yapmış ya da internet sayfasına giriş yapmış olabilirsiniz. Numaranızı vermiş ancak artık SMS almak istemiyorsanız, istemediğiniz halde markalardan gelmeye devam eden mesajlardan bıktıysanız e-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Yalnızca 5 dakikanızı ayırarak talep etmediğiniz ve bilgi kirliliğine neden olan mesajlardan kurtulabilirsiniz. Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60. maddesine göre tüketicilerin izni olmadan SMS, e-posta gönderilmesi halinde yaptırım uygulanabilir. İstenmeyen mesajlardan kurtulmak adına e-Devlet üzerinden tüketici şikâyette bulunabilir. İzinsiz atılan SMS, e-posta ve diğer mesajlar için e-Devlet uygulamasına giriş yaparak izlemeniz gerek yol ise şu şekilde:

* E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemi’ni aratmalısınız. Ardından çıkan sayfaya tıklayınız.
* Karşınıza öncelikle kimlik doğrulama çıkacak. Bu aşamada e-Devlet sizden bir kez daha kimlik numaranızı ve şifrenizi isteyecektir.
* Açılan sayfada mavi çerçeveye alınmış olan ”Uygulamaya Git” yazısına tıklayınız.
* Yeni bir sekmede açılacak olan ”https://tiss.gtb.gov.tr/” adresi üzerinden şikâyetinize devam etmelisiniz. Unutmamalısınız ki başvuruda bulunduğunuz şikâyeti geri çekemezsiniz. Bu sayfa üzerinden izin verdiğiniz ancak artık almak istemediğiniz mesajlar için de şikâyette bulunabilirsiniz.
* “Devam et” butonuna tıklayarak maddeleri kabul etmeniz halinde yeni bir sayfa açılır. Açılan sayfanın sol tarafında ”işlem menüsü” bulunur. Buradan şikâyette bulunmak istediğiniz seçeneği seçmelisiniz. Kısa mesaj (SMS), sesli arama ve e-posta şikâyetleri için işlem yapabilirsiniz. Şikâyetinizin değerlendirme sürecini de yine buradan takip edebilirsiniz.