TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 04-01-2021 12:24   Güncelleme : 04-01-2021 12:32

Jandarmada yapay zeka kolaylığı

ASELSAN tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisi, Jandarma yol kontrollerinde kullanılacak.

Jandarmada yapay zeka kolaylığı

Son dönem teknolojilerle hayatımıza yön veren ürünlere bir yenisi daha eklendi. ASELSAN tarafından geliştirilen yapay zeka, jandarma kontrol noktalarında kullanılarak kolaylık sağlayacak. 

Jandarmanın yol kontrolün uygulamasında yeni bir dönem başlıyor. ASELSAN artık Asayiş uygulamalarında yapay zeka yazılımını konuşturacak. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı arasında kullanıma ilişkin anlaşma imzalanarak teknolojide güzel bir adım atıldı. Anlaşma kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojisi yakın zamanda jandarmaya teslim edilerek, kısa zamanda uygulanması bekleniyor. ASELSAN'ın geliştirdiği bu yazılımlar, veriye dayalı karar alınmasını sağlayan ve operasyonel faaliyetleri hızlandıran yazılımlardan oluşuyor.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 7. Bölge noktasına kurulacak olan yapay zeka, kurulacak sistemlerle geliştirilecek algoritmalar dahilinde üretilecek alarmlara göre durdurulacak. Durdurulan araçlara ve şahıslara yönelik kontroller ASELSAN ürünleri tarafından yapılacak.

ASELSAN YAPAY ZEKA NASIL KULLANILACAK
Kurulacak merkezi sistemlerle ülkenin tüm Karakollarda Akıllı Jandarma Devriye Uygulaması aktif hale gelecek. Uygulama üzerinden  kimlik, şahıs ve araç plakası denetimlerle mobil uygulamasıyla yapılacak.

Uygulama için yaka kamerası, araç içi yüz tespit kamerası, akıllı devriye mobil ve web uygulaması, büyük veri depolama, plaka tanıma sistemi, jandarma yüz tanıma uygulaması ve yüz izleri veri tabanı, NVR ve video sunucu sistemleri ile bilişim altyapılarından yararlanılacak.

Jandarma için büyük kolaylık sağlayacak olan yapay zeka,  yakın zamanda ülke genelinde uygulaması beklenirken, merak konusu olmaya devam ediyor.