GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2020 12:19   Güncelleme : 22-08-2020 12:19

Kadın bekçi nasıl olunur

Bekçi olmak isteyen kadınlar bekçilik sınavlarının başvuru tarihlerini ve bekçilik eğitimleri gibi birçok soruya yanıt arıyor. Tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

Kadın bekçi nasıl olunur

Son dönemlerin rağbet gören mesleği bekçilik sadece erkekler için var olan bir iş değildir. Bunu göstermek adına bekçi kadın alımları da yapılmaktadır. Peki, kadın bekçi nasıl olunur. Eğitimleri nasıldır. Sınavları hakkında merak edilen tüm soruların cevabı haberimizde..

Bu mesleği icra etmek isteyen tüm kadınlar aşağıda sıralanan özellikleri barındırmak zorundadır.
*T.C Vatandaşı Olma,
*En az lise mezunu yada dengi bir okuldan mezun olmak,
*167 cm ve üzeri boy,
*Beden kitle endeks aralığı 18 – 27 olması
*Bekçi olmak istediği ilde en az 1 yıl ikamet ediyor olması
*Memuriyetine engel bir suç işlememiş olması
*Silah taşıma yada kullanmaya engel bir suç işlememiş olması
*18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almış olması gerekiyor.
 

Bekçilik başvurusu nerden yapılır
Bekçilik başvuru işlemleri için iki ayrı kategori belirlenmiştir. İnternet başvurusu ve bireysel başvuru olarak iki farklı kategoride ele alınan bekçilik başvurusu, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:
Bekçilik başvurusu için aşağıda yer alan “Başvuru” butonuna tıklamanız gerekiyor.
Sistem girişi için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin doğrulanması gerekir.
Kimlik bilgileri tamamlandıktan sonra, e-devlet sistemine girilmeli ve bekçilik başvuru formu doldurulmalıdır.
Bekçilik başvuru formunda gereken bilgiler tamamlandıktan sonra, başvuru bakanlığa iletilecektir.

Üç aşamalı bekçilik sınavı nasıl yapılır
Bekçilik başvurusu sonrasında uygulanan üç aşamalı sınav ile başvuru yapan adaylar arasında seçim yapılmaktadır. 3 kategoriden meydana gelen bekçilik alım sınavı, yazılı sınav, sözlü sınav ve fiziki engel parkuru olarak kategorize edilmektedir. Bekçilik başvurusu yapan adaylar, ilk olarak yazılı sınava alınmakta ve adayların başarı derecesi ölçülmektedir. Yazılı sınav içerisinde, Türkçe sınavı, sosyal bilgiler sınavı, fen bilgisi sınavı, hayat bilgisi sınavı, matematik sınavı ve genel kültür sınavı yer almaktadır.

Sınav esnasında, cevaplanan tüm sorular optik kâğıtlara işaretlenmelidir. 100 puanlık yazılı sınavdan, en az 50 puan alınarak geçilmesi şart koşulmuştur. Yazılı sınav bittikten sonra, ikinci aşama olan fiziki yeterlilik mülakatına girilmesi gerekir. Bekçilik başvuru yapan adayların, fiziki yeterlilikleri dikkate alınmakta ve belirli parkurlardan belirli süre içerisinde geçilmesi talep edilmektedir. Fiziki yeterlilik sınavından 60 puan alan adaylar, sınavın üçüncü aşamasına geçme hakkı kazanmaktadır. Sözlü mülakat esnasında, başvuru yapan adayların kendini ifade etme yetenekleri dikkate alınmaktadır.

Genel kültür alanında yeterli bilgiye sahip olunduğunu belirleyen sözlü mülakat aşamasında, adayların düşünceleri ve beklentileri dikkate alınmaktadır. Sözlü sınav esnasında, adaylara 5 kategoride sorular sorulmaktadır. 20 puandan oluşan kategorilerden, en az 70 puan alarak geçilmesi gerekir.

Bekçilik yazılı sınavı nasıldır
Bekçilerin girmesi gereken yazılı sınav 100 sorudan oluşur ve her bir soru 5 şıklıdır. Bekçilik sınavında konulara göre soru dağılımı ise şu şekildedir:
Orta öğretim düzeyi Türkçe 20 soru
İlköğretim düzeyi Sosyal Bilgiler 15 soru
İlköğretim düzeyi Fen Bilgisi 15 soru
İlköğretim düzeyi Hayat Bilgisi 15 soru
İlköğretim düzeyi Matematik 15 soru
Orta öğretim düzeyi Genel Kültür 20 soru

Bekçilik sözlü mülakatı nasıl yapılır
Bekçi olmak için yapılan sözlü mülakat bekçi olmak için son aşamadır. Bu aşamada adaylar komisyon üyelerinin bulunduğu odaya girerler ve masa üzerinde bulunan bir kart çekerler. Bu soruya ek olarak komisyon üyeleri başka sorular da sorabilir. Her aday 1 adet kart çeker ve bu kartın numarası adayın belgesine not edilir. Aday soruyu bilemezse komisyon üyeleri başka soru sorabilir veya direkt çıkarabilir.

Bekçilik eğitimi nasıldır kaç gün sürer
Bekçilerin aldığı eğitim POMEM tarafından verilmektedir. Bu eğitim sürecinde 3 temel konunun üzerinde durulur. Bunlar; genel mesleki bilgiler, meslek mevzuatı ve silah ve atış bilgisi şeklindedir. Eğitimin ilk iki haftasında bekçi adaylarına genel mesleki bilgiler üzerine eğitim verilir. Bu iki haftanın sonrasında mevzuat bilgisi ve silah eğitimleri verilmeye başlanır. Bekçilerin eğitim aldığı süre toplamda 20 iş günüdür. Hafta sonu tatilleri ve resmi tatillerin de hesaba katılması ile eğitim süreci maksimum 30 – 35 güne çıkar. Eğitimlere adayların devam etme zorunluluğu bulunmaktadır. Mazereti olmadan devamsızlık yapan ve eğitimlere katılmayan adaylar bekçi olma şansını kaybetmektedir.