GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2020 18:39   Güncelleme : 17-08-2020 18:39

Kadın sünneti hala yapılıyor mu

Orta Çağ işkencesi olarak görülen kadın sünneti günümüzde hala bazı ülkelerde devam etmektedir. Kadın sünneti nedir, neden yapılır.

Kadın sünneti hala yapılıyor mu

Kadın sünneti, dini ve sosyal sebeplere dayandırılan ve amacı sadece kadınları kontrol altına almak olan uygulamalardan biri. Sünnet edilmiş pek çok kadın bugün yetişkin ve özgür olup bu sağlıksız uygulamaya savaş açmış olsa da, bu çağ dışı uygulama ne yazık ki devam ediyor.

Kadın sünneti tıbbi gerekçeler ve zorunluluklar olmaksızın, Vajinanın bir kısmının ya da tümünün alınmasıdır. Kadınlar ve kız çocukları için uluslararası kabul görmüş çok ciddi bir insan hakları ihlalidir. Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılmaktadır. Kadın sünneti, ciddi cağlık sorunlarına yol açabilen bir durum olmasına rağmen ancak, halen dünyanın farklı bölgelerinde kadın sünneti yapılmaktadır. Kadın sünneti, dış kadın genital organının kısmen veya tamamen kesilmesini ifade eder. Genellikle bebeklik ve 15 yaş arasında yapılır, ancak yetişkin kadınlar da bazen kadın sünneti görülmektedir. Kadın sünneti terimi, genellikle dini durumlar dışındaki nedenlerle bir kadın veya kız çocuğunun genital organında herhangi bir cerrahi müdahale anlamı taşımaktadır. Uygulamanın, Hıristiyanlığın ya da İslam'ın gelişinden önce başladığı düşünülmektedir. 

Günümüzde en çok Afrika'nın kuzey-doğu, batı ve doğu bölgelerinde, Orta Doğu ve Asya'nın da bazı bölgelerinde yaygın olan kadın sünneti bir çok farklı şekilde yapılan türü vardır. Yine de oldukça zararlı olan bu uygulama şu şekillerde yapılır:
Klitoridektomi: Bu uygulamada, klitoris kısmen veya tamamen kesilir.
Eksizyon: Klitoris ve labia minora kısmen veya tamamen kesilir. Ayrıca labia majoranın çıkarılmasını da içerebilir.

"Tıbbi olmayan amaçlar için kadın cinsel organlarına yönelik diğer tüm zararlı prosedürler" olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından adlandırılan uygulama kesme, delme ve iğneleme gibi bazı prosedürler içerir. Tam da bu yüzden Orta Çağ işkencesi olarak adlandırılan uygulama "kökenlere sadık kalmak" amacıyla yapılmaktadır.