GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 14:13   Güncelleme : 26-04-2022 14:31

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar, İbadetler Nelerdir?

27 Nisan Çarşamba Gecesi idrak edilecek Kadir Gecesi'nde manevi huzura, doyuma ulaşmak isteyen milyonlarca insanlar için, Kadir Gecesi'ne özel dualar ve o gece yapılacak ibadetlerin detayları...

Kadir Gecesinde Okunacak Dualar, İbadetler Nelerdir?

Kadir Gecesi'nde yapılacak ibadetler ve okunacak dualar Müslüman alemi tarafından araştırılmaya başladı. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Kadir Gecesi ettiği dualar merak edilenler arasında yerini aldı. 27 Nisan Çarşamba Gecesi idrak edilecek Kadir Gecesi'nde manevi huzura, doyuma ulaşmak isteyen milyonlarca insanlar için, Kadir Gecesi'ne özel dualar ve o gece yapılacak ibadetlerin detayları...

KADİR GECESİ OKUNACAK DUA NEDİR?
-Hz. Aişe bir gün Peygamberimize:

Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?

Şöyle buyurdu:

– Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Bu duayla birlikte, Fatiha, Nas gibi Kur'andan bilinen tüm dualar okunabilir.

Kadir Gecesi Yapılacak İbadetler

-Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.
-Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
-Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
-Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. -Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).
-Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
-Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
-Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
-Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.