GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2021 15:20   Güncelleme : 20-02-2021 15:45

Kambucha Çayı nedir? Kambucha Çayı nasıl demlenir? Kambucha Çayının Faydaları Nelerdir - Uzak Doğu’da Sıklıkla Tüketilen Kambucha Çayı Neden 8 günde demleniyor? Kambucha Çayının faydaları nelerdir?

Son zamanlarda en çok merak edilenler listesinde adını sıkça gördüğümüz Kambucha çayının faydaları nelerdir? Kambucha çayı nasıl hazırlanır? İşte detaylar.

Kambucha Çayı nedir? Kambucha Çayı nasıl demlenir? Kambucha Çayının Faydaları Nelerdir - Uzak Doğu’da Sıklıkla Tüketilen Kambucha Çayı Neden 8 günde demleniyor? Kambucha Çayının faydaları nelerdir?

Uzak Doğu’da sıklıkla tüketilen Kambucha yani Kambu çayı, ülkemizde son dönemlerde oldukça tüketilen bir çay. Çayın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise sekiz günde demleniyor olması. fermente bir çaydır olan Kambucha çayı, Kambucha mantarının fermente olması ile oluşur. Probiyotik özelliği olan çay Kambucha, özellikle yoğurt tüketmeyi sevmeyenler için harika bir alternatif. Peki, Kambucha’nın faydaları neler? 
KAMBUCHA ÇAYININ FAYDALARI
Probiyotik özelliği olan ve ülkemizde de oldukça sık tüketilmeye başlayan çayın faydaları ise şu şekilde;*Yararlı bakteri ve mantarlardan oluştuğundan dolayı vücuda en büyük faydası detoks etkisi yaratmasıdır. 
*Bağırsak dostudur.
*Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. 
*Kemik ağrılarına iyi gelmektedir.
*Akciğeri güçlendirici özelliğe sahiptir.
*Kalbi korumaktadır.
*Diyabete iyi gelmektedir.
*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.
*Saçları canlandırarak ve cildi sıklaştırmaktadır. 

Evde Kambucha Çayı Nasıl Hazırlanır?
İlk olarak bunun için Kambucha mantarı almalısınız ama artık bulmakta pek zorlanacağınızı düşünmüyorum. 
Kambucha Çayı İçin Malzemeler:
*Kambucha mantarı
*10 poşet siyah ya da yeşil çay
*1 buçuk su bardağı toz şeker
*3 litre su

Kambucha Çayının Hazırlanışı ise şu şekilde:
Öncelikle bir tencerede suyu kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra içine şeker eklenerek eriyinceye kadar kaynatmaya devam etmek gerekmektedir. Ocaktan alınan su içerisine poşet çayları ekleyiniz. Eklenen çaylar 15 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır. Poşetten çıkarılan şekerli çay oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletilmeli ve daha sonra bir kaseye boşaltılmalıdır. Daha sonra ise kasenin üst kısmına yıkanan Kambucha mantarını yerleştirilir. Mantarın açık renkli kısmı yukarı bakacak şekilde olmalıdır. Son olarak mantarın üstüne bir tülbent geçirilir ve 8 gün bekletilir. 8 günün sonunda Kambucha çayı içmeye hazır olacaktır.