GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2021 15:02   Güncelleme : 20-02-2021 15:11

Kansere Mucize Meyve-DNA Hasarlarını Azaltan ve Kansere Karşı Koruma Kalkanı Oluşturan Meyvenin Adı Ne? Vücuda Başka Hangi Faydaları Var?

Mucizevi iyileştirici özelliği olan ve içinde lif oranından zengin K ve C vitamini içeren bu meyve oldukça merak edilmekte. Meyvenin adı ve insan vücuduna faydaları nelerdir?

Kansere Mucize Meyve-DNA Hasarlarını Azaltan ve Kansere Karşı Koruma Kalkanı Oluşturan Meyvenin Adı Ne? Vücuda Başka Hangi Faydaları Var?

Rengiyle bile dikkatleri üzerine çeken bu meyve içerdiği besin değeriyle de vatandaşların dikkatini çekmeyi başardı. Mor ve mavi renkleri ile bildiğimiz yaban mersini meyvesinin  insan sağlığına yararları ise oldukça fazla. Mucizevi özelliği ile dikkat çeken yaban mersini meyvesin kolariside oldukça düşük. 100 gramında sadece 44 kalori var. İşte yaban mersininin bilinmeyen mucizeleri ve faydaları...

1) BESİNLER ARASINDA ANTİOKSİDANIN KRALIDIR!
Antioksidanlar vücudun hücrelere zarar verebilecek, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerden koruma özelliğine sahiptir. Yaban mersininin içeriğinde yer alan flavonoidler (Vücudun Minik Ordusunu Oluşturan Antioksidanlar) sayesinde bu etkiyi göstererek ve tüm meyve sebze ailesinin en yüksek antioksidan içeriğine sahip besinleri arasında yer almaktadır.

2)DNA HASARLARINI ONARARAK KANSER VE YAŞLANMA KARŞI SAVAŞ AÇAR!
Yapılan bir çok araştırma sonucu yaban mersini ve yaban mersini suyunun yaşlanma ve kanserin önde gelen itici gücü olan DNA hasarını azalttığını göstermektedir.

3) KALP HASTALIKLARININ ÖNÜNE GEÇER KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) DEĞERİNİ DÜŞÜRÜR
Yaban mersini içerisindeki antioksidanlar sayesinde zararlı olan kolesterolün oksidatif hasarını önlemeye yardımcı olarak kalp hastalığı için baskın bir risk faktörü olma etkisini azaltmaktadır.

4) KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR
Yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli olarak yaban mersini tüketmesi durumunda kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon üzerine olumlu etki gösterdiği gözlemlenmiştir.

5) BEYİN FONKSŞYONLARINDA OLDUKÇA ETKİLİDİR HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR
Yaban mersininin içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde kişilerde beyin işlevine yardımcı olmakta ve zihinsel düşüşü geciktirmeye yardımcı olmaktadır. 

6) ANTİ-DİYABET ETKİ GÖSTERİR
Yapılan çalışmalarda yaban mersininin anti-diyabet etkilerine sahip olduğu gözlemlenmiş olup, insülin duyarlılığını artırdığını ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü görülmüştür.

7) İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINI ÖNLER
Kızılcık suyu bu tür enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Kızılcık ile yakından ilişkili olan yaban mersini bazı bakterilerin mesane duvarımıza yapışmasını engelleyerek idrar yolları enfeksiyonunu yok etmeye yardımcı olur.