GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2020 17:44   Güncelleme : 21-11-2020 18:35

Kayseri'ye yeni tramvay hattı geliyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, ev sahipliği yaptığı 7 kilometrelik Tramvay Hattının temel atma töreni davetlilerle birlikte gerçekleştirdi. 

Kayseri'ye yeni tramvay hattı geliyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,ev sahipliği yaptığı 7 kilometrelik Anafartalar - Şehir Hastanesi - YHT Gar Tramvay Hattının temel atma töreni davetlilerle birlikte gerçekleştirdi. 

7 kilometrelik Anafartalar - Şehir Hastanesi - YHT Gar Tramvay Hattının temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliğinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, ilçe belediye başkanları ile davetliler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Törende ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve çalışkan, gayretli ekibine, bakanlara, milletvekillerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Başkan Büyükkılıç, “Etrafımıza baktığımızda 8 şehri bağrına basan, Anadolu’nun ortasında olmazsa olmaz parlayan bir yıldız olan Kayseri’yi her yönüyle geliştirip, daha iyi noktalara götürmek için gayret gösteriyoruz."dedi. 

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı MemduhBüyükkılıç,"‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’  felsefesiyle bir doktor olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza minnetlerimizi sunmadan geçemeyeceğim. Yanı başımızda bulunan bin 600 yataklı Şehir Hastanemizi bu şehrimize armağan eden, Pandemi döneminde de kıymeti bir kez daha anlaşılan böyle bir eseri bize lütfeden Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Fedakâr sağlık çalışanlarımıza da buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yeniden dünyada hareketlenmeye başlayan salgında sağlık çalışanlarımızın yükünü hafifletmek için maske, mesafe, temizlik kurallarını asla göz ardı etmememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

Kayseri’ye gönlünde ayrı bir yer ayırıyor 
Konuşmasında Bakan Adil Karaismailoğlu’na Kayseri yüksek hızlı treniyle ilgili net ve berrak bir açıklama beklediklerini söyleyen Başkan Büyükkılıç, “1994 yılından beri Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da, bizim ekibimizin de Kayseri’de başlattığı süreç elhamdülillah Kayserili hemşerilerimizin bizlere olan güveni, sevgisiyle, bizlerin de onlara layık olma anlayışıyla bugünlere taşındı, taşınıyor. Uyum kültürü içerisinde yaptığımız çok işi Kayserili hemşerilerimiz biliyor, seviyor, güveniyor ama daha da yapılması gereken, hizmet bağlamında onlara layık olmaya çalışmamız gereken boyutların da olduğunu biliyoruz. Bunun yanında Kayserili hemşerilerimiz Sayın Cumhurbaşkanımızı seviyor, onu destekliyor, bu apaçık ortada. Sayın Cumhurbaşkanımız da her zaman Kayseri’ye gönlünde ayrı bir yer ayırıyor ve bizleri seviyor. Şimdi Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza buradan birazcık haddimi aşarak diyeceğim ki; ‘Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Kayseri yüksek hızlı treniyle ilgili açıklamayı buradan net ve berrak bekliyoruz. Çünkü artık Kayserimizin spekülasyona, yoruma ya da değişik mecralarda konuşulmasına, bu konunun malzeme edilmesine fırsat verilmemesi gerektiğini de belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin tramvay ağı ile donatıldığını belirterek, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın. Buradan Mehmet Özhaseki bakanımıza da teşekkür etmek istiyorum. 35 kilometrelik bir uçtan bir uca Kayserimizi tramvay ağı ile bir bakıma donatan bu çalışmaya şimdi 7 kilometrelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapacağı yeni bir hat ekleniyor. Bu hat, Belsin Anafartalar Durağı’ndan başlıyor, Şehirlerarası Terminali’ne geliyor, oradan Şeker Fabrikamızın yanından gururumuz olan Şehir Hastanemizin önünden geçiyor, Nuh Naci Yazgan Üniversitemizin yanından Yüksek Hızlı Tren Garı diye planlı mevcut olan bu alana geliyor. Burada mobilyacılarımızın en önemli projelerinden bir site var, kurucusu olan Mehmet Ali Çevrim dostumuzu da rahmetle anıyorum. Yanında da Anadolu’nun değil, Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden biri olan KUMSmall var. Buradaki yüzde 80 mobilya sektöründe hizmet edecek olan mobilyanın baş şehri Kayseri’den dünyaya açılım sağlayacak olan bir merkez var. Bütün bu güzellikleri bağrında barındıran tramvay ile ilgili çalışma Ulaştırma ve Bakanlığımız tarafından yapılıyor, kendilerine ve ekibine teşekkür ediyorum. Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak Talas’ımızdan 5.5 kilometrelik Şehit Furkan Doğan Yurdu’na kadar olan yeni bir hattın ihalesini 30 Aralık’ta yapıyoruz. O da şehrimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.