GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2020 15:11   Güncelleme : 15-10-2020 15:15

Kazım Yeşilyurt vefat etti. Menzil Cemaati nedir. Menzil cemaati kurucusu kim

Menzil Cemaatini kim nasıl kurdu. Menzil cemaati görevi nedir. Menzil Cemaati Kayseri'(deki önemli ismi Kazım Yeşilyurt vefat etti.

Kazım Yeşilyurt vefat etti. Menzil Cemaati nedir. Menzil cemaati kurucusu kim

Adıyaman Menzil Cemaatinin Kayseri’deki önemli ismi Kazım Yeşilyurt, hakkın rahmetine kavuştu. Yeşiyrut’un cenazesi Adıyaman’ın Menzil köyünde toprağa verilecek. 

Adıyaman Menzil Cemaatinin Kayseri büyüğü ve önemli isimlerinden olan ve Kazım Seyit olarak bilinen Kazım Yeşilyurt vefat etti. Yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle vefat ettiği öğrenilen Yeşilyurt’un cenazesi Adıyaman iline bağlı Menzil köyünde toprağa verilecek. Adıyaman Menzil tarikatı şeyhi Abdulbaki Elhüseyni’nin kayınbiraderi de olan Kazım Yeşilyurt’un vefatı Kayseri’de sevenlerini derin üzüntüye boğdu.

Menzil Cemaati..
Menzil Cemaati, Nakşibendiye'ye bağlı olup Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardandır. Menzil Cemaati, 1930 ile 1993 yılları arasında yaşayan Muhammed Raşit Erol tarafından kurulmuştur. Bugün önderleri Abdulbaki Erol'dur. Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da mevcuttur. Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır. Adıyaman kolu ve Ankara kolu olmak üzere iki kola ayrılır.
Menzil Tarikatı aslında Nakşibendi yoludur. Şah-ı Nakşibendi'nin belirlediği usullere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allah'ı zikretmeleridir. Nakşibendiye'nin Mevlana Halid Bağdadi kolundan gelen bu yol, Adıyaman merkezli ve Menzil'de kurulduğu için bu şekilde adlandırılır. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak anılan Abdülhakim Erol'dan onay alan Muhammed Raşid Erol tarafından başlatılmıştır. Menzil'in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada'da zorunlu ikamete gönderilmiş, fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara'ya yerleşmiş, sonra Menzil'e dönmüştür. 12 Eylül'de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Menzil Şeyhi Erol'un Alparslan Türkeş'e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimler, onun müridleriydiler.