GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 12:26   Güncelleme : 25-04-2021 12:26

KGC'de Başkan Kösedağ Görev Dağılımını Yaptı

Veli Altınkaya'nın vefat etmesiyle başkanlık görevine gelen Metin Kösedağ, yönetim kurulunda görev dağılımını yaptı.

KGC'de Başkan Kösedağ Görev Dağılımını Yaptı

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantısında görev dağılımını gerçekleştirdi. Buna göre yapılan görev dağılımında Başkanlığa Metin Kösedağ, Başkan vekilliklerine Oktay Ensari ve Canan Bayram, Başkan Yardımcılıklarına ise Orhan Canbulatel, Mesut Koç ve Ferhat Yağmur getirildi.  Muhasip üyeliğe Demet Öztürk, Genel Sekreterliğe Mehmet Yazıcı ve Genel Sekreter Yardımcılığına ise Şeyda Aşatır getirildi.

KÖSEDAĞ ''YARIM KALANLAR PROJELER BİTECEK'':
Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, zor bir görevi devraldıklarının farkında olduklarını belirterek, “Bilindiği üzere, yakın bir zamanda Kayseri basını çok acı bir kayıp yaşadı. Çok saygıdeğer abimizi, cemiyet başkanımız Veli Altınkaya'yı ebediyete uğurladık. Veli Abi'mizin kaybı şüphesiz Kayseri basını kadar şehir için de kayıp oldu. Yine bilindiği üzere, 2018 yılından bu yana Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak görev yapan Altınkaya, 26 Mart'ta gerçekleştirdiğimiz Olağan Genel Kurul'da gıyabında başkan seçildi. Ancak, seçimden bir hafta sonra beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrılmasından dolayı, Dernekler Yasası gereğince, yönetim kurulumuz arasında yapılan seçimle Veli Abi'mizin bayrağını taşıma görevi bana tevdi edildi.  Bundan sonraki görevimiz; ondan miras kalan bayrağı onun istediği gibi taşımak ve cemiyetimize, meslektaşlarımıza, yine onun istediği gibi hizmet sunmaktır. Bu kapsamda, sağlığında yürüttüğü çalışmaların takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.  O çalışmaların en başında şüphesiz Basın Müzesi geliyor. Pandemi olmasaydı, şu anda kapıları ziyaretçilere açık olacak olan Basın Müzesi'nin açılış tarihi, Veli Altınkaya'nın sağlığında ifade ettiği gibi; ilimizde ilk Türkçe gazetenin çıktığı 29 Ağustos tarihine denk gelecek biçimde planlandı. Basın Müzesi çalışmaları kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tavukçu Mahallesinde tarafımıza teslim edilen Basın Müzesi binasının içerisi için, Belediye'nin belirlediği ekip ve bizim ekip arkadaşlarımızın çalışmaları doğrultusunda çizimler tamamlandı. Bundan sonraki süreçte, Basın Müzesi'nin tefrişi işi yapılacak. Bu çalışmanın arşiv boyutu, ERÜ İletişim Fakültesi işbirliğiyle sürdürülmekteydi, bu kapsamda ORAN'dan da bir destek alınmıştı. Çalışma aynı ekiple, aynı şekilde devam edecektir. Arşiv çalışmalarından doğan yeni ve daha derli toplu bir Kayseri Basın Tarihi kitabının çalışmasında sona gelindi. Ayrıca hem Kayseri basını ile ilgili olarak elimizde arşiv kalması için hem de Basın Müzesi'nin sosyal medya hesapları ve kurulacak olan internet sitesinde yayınlanmak üzere çekimlerine başlanan, belgesel çalışması devam etmekte. Bu çalışma da yine aynı ekiple yürütülecek'' ifadlerine yer verdi.

ALTINKAYA'NIN ARZUSU:
Yeni Başkan Kösedağ, yürütülen diğer faaliyetlerle de ilgili bilgiler veririken, rahmetli başkan Veli Altınkaya'nın bir planından da söz ederek, ''Veli Altınkaya'nın arzusu, pandemi koşullarının kalkması durumunda bir gezi düzenlemekti. Pandemi koşullarını takiben gezi ve diğer organizasyonlarımıza hız kazandıracağız. Cemiyetimiz, 1980 yılından bu yana edindiği tecrübe ile sosyal alandaki düzenli faaliyetlerini zaten sürdürmektedir. Veli Altınkaya'nın arzusu, bundan sonraki süreçte, eğitime ve üretime dönük daha kalıcı, nitelikli çalışmalar yapmak yönünde idi. Biz de bu fikrin takipçisi olarak, zaten düzenli devam eden sosyal çalışmalarımızı sürdürmenin yanı sıra, bu tür çalışmalara ağırlık vererek, bize bırakılan bayrağı layıkıyla taşımaya gayret edeceğiz'' dedi.