SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-08-2020 09:59   Güncelleme : 19-08-2020 09:59

Koronaya karşı bitkisel yollar

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı kimyasal tedavilerin yanı sıra bitkisel yollar da araştırılıyor. Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada Korona virüse karşı bitkisel çözümlerden bahsetti.

Koronaya karşı bitkisel yollar

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 binlerce insanın ölümüne neden olurken bir yandan da tam gaz salgınla mücadele devam ediyor. Rusya'dan aşı ile ilgili sevindirici haberler gelse de, yürütülen çalışmalar henüz tamamlanmadı. Kimsayal tedavinin yanı sıra bitkisel çözüm arayanlar için Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada bilgilendirmede bulundu. 

Korona virüs salgını ile mücadelede hala en etkili kendini savunma yolu maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaktan geçiyor. Ancak Covid-19 salgınına karşı bitkisel yollar arayan kişiler için Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada çarpıcı bilgiler verdi. Virüse karşı bitkisel yollar hakkında konuşan Prof. Dr. Uzman Yeşilada, "Bugüne kadar corona virüsüne karşı en etkili korunma yolları maske-sosyal mesafe ve hijyen üçlüsü. Peki bazı bitkilerin bu virüsten korunmada etkili oldukları doğru mu? Doğanın engin kaynaklarını bilimsel tekniklerle işleyerek bu sorunun üstesinden gelinebileceğine inanıyorum. Son birkaç ay içerisinde Covid-19 üzerinde etkili olabilen doğal koruyucular konusunda yürütülen araştırmaların sonuçları bilimsel dergilerde öncelikli olarak yayımlanıyor" dedi.

Bitkisel pastillerin etkisinden de bahseden Yeşilada, "İtalya'da asemptomatik corona virüslü hastalar üzerinde yürütülen ve haziranda yayımlanan bir klinik araştırmanın sonuçları ilgi çekici. Araştırmada hastalara üç gün süreyle üç farklı doğal ürün ve bir kimyasal ajan içeren antiseptik gargara veriliyor. Başlangıçta ve üçüncü gün sonunda hastaların ağzından sürüntü şeklinde alınan örneklerde Covid-19 miktarındaki değişim PCR ile incelenmiş. Doğal ürünler şunlar: A. Nar ekstresi+zerdeçal ekstresi+zencefil ekstresi taşıyan pastil; B. Okaliptus ekstresi taşıyan pastil; C. Bir Çin bitkisinden elde edilen ve Wuhan'da kullanılan flavonoid (baikalin). A pastili uygulanan hastaların yüzde 91'inde; B pastili yüzde 90'ında; C formülü yüzde 75'inde corana virüsünü tamamen temizlerken, kimyasal gargara sadece yüzde 60 etki göstermiş. Bu sonuca göre hastalığın yayılmasının önüne geçilebilir.Ancak kullanılacak pastillerin mutlaka şekersiz olması gerekir. Çünkü şeker mikropların üremesine yardımcı olur. Bir hatırlatmada bulunayım. Sadece zerdeçal ve zencefil tüketerek yeterli etkinlik sağlanamaz. Eğer öyle olsaydı bu iki baharatı sürekli kullanan Hindistan'da Covid-19 pozitif hasta sayısı 850 bin olmazdı" ifadelerini kullandı. 

Uçucu yağlardan yapılan karışımın koklanmasıyla burundan alınabilecek virüs tehlikesini en aza indirgemenin mümkün olabileceğini söyleyen Yeşilada, "Bir diğer çalışma ise Taiwan'da yürütülmüş. Bitkilerin kokulu bileşenleri olan uçucu yağların Covid-19 üzerinde ne derece etkili olabileceği araştırılmış. Araştırmada 10 farklı uçucu yağın ACE2 (anjiotensin dönüştürücü enzim) reseptörleri üzerindeki etkisi araştırılmış. Bilindiği gibi ACE2 corona virüsünün vücutta öncelikli olarak bağlandığı reseptör. En yüksek oranda ağızda ve akciğerlerde bulunuyor. Bu uçucu yağlar arasında ıtır ve limon uçucu yağları corona virüsünün ACE2'ye bağlanmasını kuvvetle engellemiş. Bu araştırma hem hastalığın yayılmasının önlenmesi ve hem de tedavisi bakımından çok önemli. Bu karışımın koklanması suretiyle muhtemel bulaş yollarından biri olan burundan girişler de en aza indirilebilir" diye konuştu.