GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2020 15:05   Güncelleme : 27-08-2020 15:05

Mesleğinize göre gözlük kullanımı

Kullanım amacına göre farklı camların tercih edilmesi yaşam konforunu artırıyor. Kaliteli cam tercihinin yanı sıra yaşam tarzına, mesleğe ve kullanım alanlarına göre cam tercihlerinin belirlenmesi gerekiyor.

Mesleğinize göre gözlük kullanımı

İyi görememe, görüş performansının düşüklüğü ve göz problemlerinin yarattığı semptomlar iş yaşamında üretkenliği yüzde 40 oranında düşürebiliyor. Bu da olağan hayatımızı olumsuz etkiliyor. Peki ,size uygun göz camı nasıldır, gözlük camı konusunda nelere dikkat edilmesi gerekir detaylar haberimizde.

Mekân aydınlatması çok önemli
İyi görmek, göz problemlerini minimize etmek ve göz problemlerinden kaynaklı semptomları azaltmak yaşam konforu açısından son derece önemli. Görme problemi yaşayan çoğu insan yaşamında olumsuzluklar ile karşılaşıyor. Bunun önüne geçebilmek adına önlemlerin alınması gerekiyor. Uzmanlara göre, ‘Çalışırken gözlerimizde meydana gelen yorgunluk hissi, üretkenliğimizde azalmaya sebep olabilir. Özellikle tüm günü bilgisayar karşısında geçiren kişiler çalışma ortamlarının ergonomik olmasına dikkat etmelidir. Ofis ortamında doğru aydınlatma çok önemlidir, aşırı güneş ışığı ve aşırı iç mekân aydınlatması gözlere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden iç mekânlarda düşük yoğunluklu ampul kullanmak gerekir. Bilgisayar monitörlerini tam pencere önüne veya arkasına değil yanına gelecek şekilde ayarlamak gerekir. Yansıtmayan ekran kullanılmalı ve duvarlar çok parlak beyaz olmayan mat yapıda kaplanmalıdır. Kişiler ekranı görmek için gözlerini kısmak durumunda kalmamalıdır.”

Her mesleğin optik camı farklı olmalı
Farklı çalışma ortamlarına göre gözlük camlarının da farklı fonksiyonları olduğunu vurgulayan Göz sağlığı uzmanları, ‘Sürekli araba kullanan bir şoför ile çizim yapan, kapalı ortamlarda bulunan bir mimar, ameliyatlara giren ve yakın çalışma yapan bir doktor, yoğun ışığa maruz kalan bir pilot ya da sürekli bilgisayar kullanan ofis çalışanlarının gözlük numarası aynı olsa da kullanacağı camın farklı fonksiyonlara sahip olması gerekir. Günümüz optik teknolojisi gerek kaplamalar gerekse dijital çözümler sunan camlar ile farklı ihtiyaçlara farklı çözümler geliştiriyor. Burada tüketicinin bilinçli olması ve optikçinin de tüketiciye bilinçli yaklaşarak tüketicinin ihtiyacını özümseyip gereksinimini karşılayacak ürünü sunması son derece önemli..”  şeklinde ifade ediliyor.