GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-01-2021 12:16   Güncelleme : 15-01-2021 13:45

Mobilya sektörü yükselişe geçti

Pandemi sürecinden mobilya sektörünün etkilenmediğini söyleyen KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın, mobilya sektöründe şahlanış yaşandığını söyledi.

Mobilya sektörü yükselişe geçti

Küresel Salgın Koronavirüs nedeniyle çoğu sektörde yaşanan sıkıntıların işverenler ve çalışanları zor duruma soktuğu belirten Kayseri Mobilyacılar ve Sanayiciler Derneği Yönetimi Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, mobilya sektöründe şahlanış yaşandığını söyledi.

Kanal Avrupa Ekranlarında yayınlanan Erdinç Teğmen'in sunduğu ‘Vatanım’ programında mobilya sektörünün 2020 yılı sonuçlarını değerlendirilen Başkan Mehmet Yalçın, “yılın ilk ayına  iyi başladık. Dünyanın en önemli 3 büyük mobilya fuarından biri olan fuarını gerçekleştirdik ve önemli oranlarda siparişler aldık. Sektör olarak başarılı bir fuar geçirdik. Sonrasında Mart ayında ilk Covit-19 vakasının ülkemizde görülmesinden sonra 2 aylık bir bekleme süresi yaşadık ancak sonrasında büyük bir iş yoğunluğumuz oldu. Şu anda Kayseri dünyanın 75 ülkesine mobilya ihracatı gerçekleştiriyor. Pandemi olumsuzluklarına rağmen ihracatta Türkiye bu süreçte %10  büyüme elde etti. Kayseri Türkiye’nin ihracatından daha fazla ihracat gerçekleştirdi. Mobilyayla beraber kullandığımız hammaddeyi de dünyanın birçok ülkesine sattık. 2020 ülkemiz ve mobilya sektörü bakımından oldukça verimli oldu” diye konuştu.

Yeni dönemin güvenli limanı
Koronavirüs salgınıyla beraber dünyanın yeni güvenilir liman aradığını ifade eden Yalçın, “Ülkemiz bu anlamda en doğru adres. Türkiye yaptığı ürünlerin kalitesi, çeşitliliği ve güvenirliği ile yabancı ülke tüketicilerinin dikkatini çekiyor. Kayseri mobilyası fabrikasyon üretime geçmesi ile birlikte, büyük kapasiteli marka firmaları ile ihtiyaç olan bu yeni pazarda hak ettiği yerlere ulaşacağına inanıyoruz. Model, yenilik, dizayn ve tasarım noktalarında çok ileri seviyelere ulaştık. Bizim en büyük hedefimiz ihracatı arttırarak 10 milyar dolar seviyesine ulaşmak.  Bu doğrultuda Kayseri mobilya sektörü olarak gerekli alt yapıyı hazırladık. 2021’de daha başaralı bir yıl bizi bekliyor.

ABD’ye mobilya ihracatında büyük artış
Altyapımızın da ABD pazarı için hazır olduğunu belirten Yalçın, Mobilya ihracatının Amerika’da %71 oranında artış gösterdiği dile getirdi. 
Türkiye’nin yatak pazarındaki payının katlanarak arttığını söyleyen Mehmet Yalçın şöyle konuştu: “Türkiye yatak pazarındaki payını 2020 yılında %687 oranında arttırdı. Çin’den alımları azaltan Amerika başka ülkelere yönelerek ilk sırada Türkiye’yi tercih etti. Bizim en büyük özelliğimiz yaptığımız ürünlerimizin kalitesi bakımında hiçbir sorun yok. Sertifika bakımında kalitesi tescilli. Üretimde ise kapasite sıkıntısı yok. 2021 yılında endüstriyel yatırımlar yaparak bunu daha fazla oranlara çıkartmak için çalışıyoruz. 
20 yılda mobilya ihracatında 20 kat büyüme sağladık. Kapasite açısından daha büyük büyümeler elde ettik. Mobilyaya dair her şeyi üretiyoruz. Bunlarla beraber en önemlilerinden olan hammadde ihracatı da yapıyoruz. Kaliteli ürünler yapıyoruz başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye satıyoruz. Doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm ülkelere satış yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayısı önümüzdeki yıllarda daha fazla artış gösterecek”

Mobil’ya değer katan AVM: Kumsmall
 29 Ekim’de Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük karma alışveriş merkezi Kumsmall AVM’yi açtıklarını belirten KAYMOS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Doğan, Kumsmall’un Kayseri mobilyasına çok önemli katkılar sağlayacağını belirtti. 
Kayseri’nin yeni AVM’si Kumsmall hakkında konuşan Celal Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın ünlü yerli ve yabancı markalarını biraraya geldi. Mobilyadan teknolojiye, giyimden cafe ve restoranlara ve eğlenceye birçok seçeneği misafirlerine sunan AVM aynı zamanda bir yaşam merkezi oldu. Pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamalara rağmen AVM’de yer alan mağazalar burada yapılan ticaretten son derece memnun. Süreç normale döndüğünde burası yeniden canlanacak ve AVM yönetimi olarak yurt dışı alım heyetlerini buraya getirme ve yurt içinden müşterilerimizin çok fazla ilgi gösterecekleri çalışmalarımız ve tanıtımlarımız olacak. Şu anda şehir dışından gelen müşterilerimize Kumsmall’dan alışveriş yaptıkları zaman adreslerine kadar teslimat yapıyoruz. Avrupa’nın her noktasına eve teslimat yapıyoruz.

Kumsmall’da 365 gün Fuar 
Kumsmall AVM’nin 365 gün devam eden bir fuar olduğunun altını çizen Başkan Yardımcısı Celal Doğan, Mobilya üreten firmaların bütün firmaların showroomlarının olduğunu ifade ederek “bugün OSB’de mobilya üreten bütün firmalarımızın showroomları mevcut. Tasarım kalite ve ürün çeşidi anlamında oldukça iyi modellerimiz var ancak sergileme anlamında çok büyük sıkıntılar yaşıyorken, artık Kumsmall’la 365 gün mobilya fuarı yapıyoruz.” Dedi.
Doğan, son olarak şunları söyledi, “Ürünlerimizi daha verimli sergiliyorken, yurtdışı ve şehir dışından gelen müşterilerimize Kayseri mobilyasını görme ve beğenme imkânı sunuyoruz. Müşterilerimiz daha geniş bir ürün yelpazesini burada görüp alabiliyor. İstanbul’da yapılacak olan mobilya fuarında Kumsmall’u en güzel bir şekilde tanıtacağız. Bunun için gerekli planlamamızı şimdiden yapıyoruz. Bu vesile ile alım heyetl