SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-02-2021 14:42   Güncelleme : 20-02-2021 14:42

MS Hatalarına Müjde!-(Multipl Skleroz) Aşısı Türk Bilim İnsanları Tarafından Bulundu-MS Aşısı Ne Zaman Hastalara Uygulanacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden umut dolu haber geldi. Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Cavit Boz, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci MS (Multipl Skleroz) MS hastalarına ve yakınlarına müjdeyi verdi. MS hastaları için aşı Türk bilim insanları tarafından bulundu. Aşı hakkındaki detaylar haberimizde.

MS Hatalarına Müjde!-(Multipl Skleroz) Aşısı Türk Bilim İnsanları Tarafından Bulundu-MS Aşısı Ne Zaman Hastalara Uygulanacak

Küresel salgınla mücadelede Covid 19 aşı çalışmalarında adını sıkça duyduğumuz Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Covid 19 aşısı için kolları sıvamış ve aşı çalışmalarında görev almıştı. Başarılı doktorlarımız sayın Şahin ve Türeci şimdide MS (Multipl Skleroz) hastalarına müjdeli haberi verdi. MS (Multiol Skleroz) hastalarının ve yakınlarına müjde. Türk bilim insanları tarafından yapılan açıklamalardan sonra hasta ve yakınları aşının ne zaman uygulanmaya başlayacağını aramaya başladı. Beyinde ve omurilik sisteminde mesajları taşıyan sinir uçlarının tabakasında meydana gelen ve kronik bir sinir sistemi hastalığı olan MS, özellikle özellikle genç yaş grubunu etkilemekte. 

YAPILAN DENEYLERDE FARELERDE MOTOR SİNİRLERİ YENİDEN KAZANILDI
Her hastanın yaş aralığına göre vücutta farklı şekillerde kendini gösteren hastalık, kişiyi bedenen olduğu kadar ruhen de büyük ölçüde yıpratmaktadır. Diğer yandan aşının bulunduğu haberlerinin ardında ki tedavinin ilk olarak fareler üzerinden yapıldığı da ortaya çıktı. Bir çok fare üzerinde değerlendirilen tedavi sonucunda aşının MS hastalığının gelişimini önlediğini veya hastalığı erken aşamada durduğunu gösterdi. Ayrıca hayvanların motor sinirlerinin işlevini geri kazandığını belirtildi. Bununla birlikte, tedavi edilen bir çok farelerin üzerinden beyin ve omuriliğinde önemli ölçüde az sayıda proinflamatuar bağışıklık hücresi ve daha az miyelin hasarı görüldüğü tespit edilmiştir.

Öte yandan, bilim insanları, tedavi edilen farelerin genel bir bağışıklık bastırma belirtisi göstermediğini açıkladı. Yapılan bu deneylerde MS hastaları için mevcut olan bağışıklık bastırıcı tedavilerle ilişkili olumsuzlukların üstesinden gelebileceğine dair hastalar için büyük bir umut ışığı oluşturmaktadır.

MS AŞISI HASTALAR TARAFINDAN NE ZAMAN KULLANILABİLECEK?
BioNTech'in deneysel enflamatuvar olmayan aşısının ise miyelin tabakasına karşı görülen anormal bağışıklık tepkilerini azaltmak için tasarlandığı belirtilmektedir. Dünyayı etkisi altına alan Pandemiden dolayı Covid-19 için geliştirilen aşı 1 yıldan kısa süre içerisinden geliştirilmiştir. Dünyada kullanıma giren Covid-19 i aşısı için benzer bir durumun MS' için de olabileceği beklentisi ortaya çıktı.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'nin açıklamasında "Araştırması fareler üzerinde genel deneyler yapılmıştır. Deneysel olarak MS (Multipl Skleroz) benzeri model oluşturulmuş ve mRNA teknolojisi kullanılarak yapılan tedavinin hastalık aktivitesini baskıladığı gözlenmiştir. Bu bulgular gelecekte MS tedavisi için umut verici olacaktır. Fakat bu yöntemin MS tedavisinde kullanılabilmesi, her şey yolunda gidecek olsa bile bu süre 8-10 yılı alacaktır. Öte taraftan özellikle son 20 yılda deneysel modelde çok başarılı olan pek çok ilaç ve yöntemin insanlarda kullanıldığında aynı sonucu vermediği gözlemlenmiştir." açıklamalarında bulunmuşlardır.