GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-07-2020 17:44   Güncelleme : 29-07-2020 17:44

Muhtaç ailelere devletten destek yardımları

Gıda, yakacak, barınma konut gibi devlet tarafından muhtaç ailelere yapılan kapsamlı yardımların ve hizmetlerin içeriğinde neler var. Bütün detaylar haberimizde..

Muhtaç ailelere devletten destek yardımları

Ekonomik sıkıntılar yaşayan, geçimini sağlamakta zorluk çeken ailelere Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çeşitli ve kapsamlı destekler sağlanıyor. Ailelerin ihtiyaçlarına uygun hazırlanan yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYD) aracılığıyla maddi durumu olmayan ailelere ulaştırılıyor.

Sosyal devlet görevini üstlenen, yardımlara ve desteklere devam eden Türkiye Cumhuriyeti Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hazırladığı sosyal yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelerin derdine derman olmaya devam ediyor. Maddi sıkıntıların yaşayan ailelerin yaşamını kolaylaştırmak için yürütülen sosyal politikalar dâhilinde, çeşitli ve kapsamlı yardımlar ihtiyaç durumuna göre vatandaşlara ulaştırılıyor. Gıdadan konuta kadar türlü türlü destek sağlanan ailelerin maddi durumuna göre yardım sağlanıyor.

Gıda yardımı
Temel ihtiyaçlardan biri olan gıda, gereksinim duyan ailelere destek olmak amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYD) aracılığıyla sağlanıyor. Gıda yardımı yılda 2 defa olmak üzere Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan ailelere veriliyor.

Yakacak yardımı
Yılda bir kez kış öncesi verilen ve Türkiye Kömür İşletmeleri’nden tedarik edilen kömür yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor. Geçimini sağlamakta zorluk çeken vatandaşların kış öncesi 500 kg kömür ihtiyacı devlet tarafından karşılanıyor.

Barınma yardımı
Muhtaç vatandaşların, yaşadığı konutların oturulmayacak derecede eski ve bakımsız olduğu durumlarda, konutta yaşayanların sağlığını korumak amacıyla evlerinin bakım ve onarımı için maddi barınma yardımı devlet tarafından sağlanıyor. Konutların bakım-onarımı, betonarme ev yapımı, prefabrik ev yapımı gibi destekler sağlayan Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı zorluk çeken vatandaşların yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor. Konut onarımlarında 20 bin TL, prefabrik ev yapımlarında 30 bin TL, betonarme ev yapımlarında 40 bin TL’ye kadar destek veren devlet ağır koşullar altında yaşayan vatandaşlar için sağlıklı, huzur dolu yeni yaşam ortamları temin ediyor.

Eşi vefat etmiş kadınlara yardım
Sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumda, nikâhlı eşi vefat eden kadınlara yönelik sağlanan yardım Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği yapılarak yürütülüyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fon Kurulu 29.12.2011 tarih ve 2011/8 sayılı yasa ile eşi vefat eden kadınların düzenli olarak geçimlerini sağlaması amacıyla nakit yardımı yapılıyor. Eşini kaybetmiş kadınlara yönelik yardıma başvuru yapmak isteyen kişilerin bulunduğu il ve ya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunması gerekiyor. Sonrasında muhtaç durumdaki kişi, ALO 144 hattını arayarak başvuru ile bilgi alabilir. Eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir ödenen yardım tutarı ise 650 TL olmakla beraber, kişinin tekrardan evlenmiş olması bu yardımı almaya engeldir.

Muhtaç asker ailelerine yardım
Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından zorunlu askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşların yardıma muhtaç durumda olan ailelerine sağlanan yardım sadece askerlik süresi boyunca geçerlidir. Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından 2 ayda bir ödenen 400 TL nakit para yardımı asker eğer bekâr ise ailesine, evli ise nikâhlı eşine verilir. Aynı zamanda askerin 18 yaşından küçük muhtaç durumda çocuğu varsa, yine 2 ayda bir çocuktan sorumlu kişiye 150 TL tutarında ödeme yapılır.

Öksüz ve Yetimlere yardım
Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anne ve ya babası vefat etmiş olan maddi durumu yetersiz olan çocuklara düzenli nakdi destek sağlıyor. Anne ve ya baba, ve ya her ikisi de vefat etmişse, çocuktan sorumlu olan kişiye verilen sosyal yardım 150 TL tutarında olup, 2 ayda bir ödenmektedir.